ندا مهدیوند 108 روز پیش
بازدید 245 بدون دیدگاه

توصیه های پزشکی دوران بارداری

توصیه های پزشکی دوران بارداری:

از جمله توصیه های مفید و مهم در ارتباط با دوران بارداری عبارت است از، رعایت و توجه به بهداشت فردی. گام برداشتن و قدم زدن در هوای آزاد، دوری از انجام کارهای سخت و سنگین. بهتر است در ارتباط با توصیه های پزشکی دوران بارداری بهتر و دقیق تر سخن بگوییم، لطفاً همراه لوکسیون باشید.

((توصیه های پزشکی دوران بارداری))

توصیه های مهم پزشکی:

از توصیه های مهم و مفید رعایت و توجه به بهداشت فردی، گام برداشتن و قدم زدن در هوای آزاد، دوری از انجام کارهای سخت و سنگین است. ورزش کردن معمولی و سبک در دوران بارداری مانعی ندارد. خانم های باردار عزیز شما باید از خواب 8 ساعته در شب بهره مند شوید. همچنین از استراحت 1 الی 2 ساعته در طول روز غافل نشوید. از مسافرت رفتن به خصوص در اواخر دوران بارداری در حد امکان خودداری نمایید. شما عزیزان بهتر است در دوران بارداری از قرار گرفتن در مکان های شلوغ اجتناب نمایید. سعی کنید از نزدیکی با افرادی که بیمار هستند دوری کنید.

نکته:

مادران عزیز چنانچه شما پیش از دوران بارداری سیگار استعمال میکردید، سیگار کشیدن را کنار گذارید. استعمال سیگار از سوی شما مادران در دوران بارداری به دلیل انقباض عروق رحمی توسط نیکوتین، تولد یک نوزاد معصوم کم وزن را به همراه خواهد داشت. مادران نه تنها خود نباید سیگار مصرف نمایند، بلکه باید از قرار گرفتن در مکان هایی که سیگار استعمال میشود خودداری کنند.

نکته ای دیگر که بهتر است به دور از چشم نماند:

مادران عزیز توجه داشته باشید، شما عزیزان نباید در معرض پرتوها قرار بگیرید. از جمله مهم ترین پرتوهایی که ممکن است مادر در دوران بارداری با آن مواجه شود، پرتو رادیوگرافی است. شما عزیزان بهتر است سعی کنید از انجام رادیوگرافی از ناحیه ی شکم خودداری کنید زیرا برای جنین مضر است.
مادران بهتر است بدانند در صورت بروز برخی علائم بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه نموده و از خود مراقبت بیشتری به عمل آورند. برای مثال:
• ممکن است شما عزیزان، با ورم دست و پاها رو به رو شوید.
• ممکن است با سردرد و سرگیجه مواجه شوید.
• ممکن است با ترشح و خونریزی مواجه شوید.
• ممکن است با تاری دید برخورد نمایید.
• ممکن است جنین شما به صورت غیر عادی حرکت نماید.
و عوامل غیر عادی دیگر که شما احساس میکنید، لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

مراجعه به پزشک با توجه به ماه بارداری:

مراجعه به پزشک در سه ماه اوّل بارداری:

همانطور که بیان کردیم، امروزه بنا بر پیشرفت های صورت گرفته در حوزه های بیماری های زنان، مراجعه کردن به پزشک متخصص زنان زایمان در شروع بارداری و انجام معاینه امری الزامی است. در زمان سه ماهه اوّل بارداری ویزیت جهت مراجعه به پزشک هر 4 الی 6 هفته الزامی است. علاوه بر آن پزشک متخصص تقاضای سونوگرافی بارداری جهت تعیین سن دقیق جنین و سلامت کلّی جنین و همچنین وارسی تک بودن یا دو قلو بودن جنین را میدهد.

تعیین جنسیت جنین:

تعیین جنسیت جنین، توسط سونوگرافی سه بُعدی و چهار بُعدی در 16 هفتگی انجام میشود. شما میتوانید در سونوگرافی سه بُعدی و چهار بُعدی جنسیت جنین را با دقت بالایی متوجه شوید.
در اوّلین سونوگرافی، قلب جنین زیبای شما دیده میشود. البته اگر شما عجله دارید، میتوان در سونوگرافی ترانس واژینال از هفته ی چهار و نیم به بعد از هنگام اوّلین روز آخرین قاعدگی قلب جنین را مشاهده کرد. دیگر در هفته ی پنج و نیم به بعد و نهایتاً تا هفته ی هفتم جنین میتوان قلب آن را مشاهده کرد.

غربالگری:

غربالگری سه ماهه اوّل یک مادر باردار از همان آغاز هفته ی 11 تا پایان هفته ی 13 انجام میشود. این غربالگری شامل آزمایش خون و سونوگرافی است.
تست ترکیبی، از سنجش 2 مارکر در خون مادر باردار است. و همچنین بررسی سونوگرافیک را نیز در بر میگیرد. اهمیت این غربالگری به دلیل معین نمودن خطر سندروم دان، تریزومی 13 و تریزومی 18 میباشد.

مراجعه به پزشک در سه ماه دوّم بارداری:

ویزیت توسط پزشک متخصص در سه ماه دوّم بارداری مادر هر چهار هفته یک بار صورت میگیرد. به عبارتی مادر عزیز باید هر یک ماه یک بار به نزد پزشک برود.
به این هنگام است که پزشک عزیز به بررسی قد و وزن جنین میپردازد. و به سؤالات بانوان عزیز باردار در رابطه با ورم دست و پاها، احساس تهوع زیاد، استفراغ پاسخ میدهد.
به هنگام مراجعه مادر به پزشک متخصص در سه ماهه دوّم بارداری طول رحم مادر اندازه گیری و بررسی میشود. هدف اصلی از بررسی طول رحم مادر رشد دقیق و مناسب جنین است. شما میتوانید به صدای تپش جنین خود با استفاده از دستگاه داپلر گوش فرا دهید.

نکته:

ضربان تپش قلب یک جنین در حالت عادی 120 بار تا 160 بار در 60 ثانیه است.
به هنگامی که صدای تپش جنین به گوش نرسد، متأسفانه احتمال مرگ جنین حتمی است. در این هنگام پزشک متخصص به منظور بررسی سلامت جنین تقاضای سونوگرافی مینماید.
بهترین زمان به منظور انجام سونوگرافی سه بُعدی و چهار بُعدی میان 24 هفتگی تا 32 هفتگی است. در این هنگام میتوان ناراحتی ها و بی قراری های مادرزادی جنین را و سایر موارد، هم مانند؛ ناراحتی قلبی و نواقص احتمالی در اندام جنین را تشخیص داد.

ناراحتی های احتمالی قلبی در جنین:

شما میتوانید با استفاده از سونوگرافی سه بُعدی از ناراحتی های قلب جنین خود مطلّع شوید. احتمال میرود در آینده ای نه چندان دور بتوانید با استفاده از سونوگرافی سه بُعدی به اختلالات روانی جنین خود در صورت وجود پی ببرید.
زمانی که پدر و مادر یک جنین اختلالات قلبی دارند، لازم است این موضوع را به پزشک معالج رادیولوژیست اطلاع داده تا مادر جنین به یک سونوگرافیست اکولوژیست مربوط به قلب ارجاع داده شود.

آزمایش آمنیوسنتز:

این آزمایش برای خانم های بارداری مناسب و بهره مند است که به هنگام زایمان بیش از 35 سال سن دارند. ممکن است سندروم دوان در خانواده های این خانم عزیز به چشم خورد. از دوره های 16 تا 18 هفتگی خانم باردار انجام میپذیرد.

حرکت جنین:

حرکت جنین در رحم مادر و به اصطلاح عامه لگد زدن و تکان خوردن او، از هفته ی 16 تا 20 حس میشود. ممکن است تعداد حرکات یک جنین در هفته های مختلف، متفاوت باشد و بیشترین آن به هنگام دوره های زایمان حس میشود.
در صورت کاهش حرکت جنین شما عزیزان، پس از میل کردن نوشیدنی های شیرین، خوابیدن به پهلوی سمت چپ، به مدّت دو ساعت حرکات جنین بررسی میشود. در صورتی که حرکت جنین شما عزیزان در 2 ساعت کمتر از 8 حرکت باشد، لازم است شما عزیزان به منظور انجام آزمایش NST به پزشک مراجعه نمایید.

مصرف قرص آهن از چه هنگامی توصیه میشود؟

شما بانوان عزیز لازم است از ماه چهارم بارداری به بعد قرص آهن را مصرف نمایید.

مراجعه به پزشک در سه ماه سوّم بارداری:

در سه ماه سوّم بارداری مادران عزیز ویزیت دکتر متخصص زنان زایمان به این صورت الزامی است. مادران عزیز باید از هفته ی 28ام بارداری تا هفته ی 36ام بارداری هفته ای دوبار و سپس هفته ای یک بار به پزشک مراجعه کنند.
در آزمایشات صورت گرفته پزشک متخصص زنان و زایمان وزن جنین و فشار خون، ارتفاع رحم مادر را معالجه مینماید. توجه داشته باشید پزشک پس از معالجه مادر عزیز گزارشات را در پرونده ی پزشکی او ثبت مینماید. علاوه بر معالجات صدای تپش جنین کوچک شما توسط داپلر و یا استتوسکوپ شنیده شده و از سلامت جنین اطمینان خاطر به عمل می آید.
اگر اضافه وزن شما مادران در سه ماه سوّم بارداری میانگین 5 کیلوگرم است نگران نباشید، کاملاً استاندار است. از هفته ی 38ام دوران بارداری است که پزشک معالج یک معاینه داخلی لگن انجام میدهد.
پس از انجام سونوگرافی در سه ماهه سوّم دوران بارداری و سنجش دقیق وزن جنین شما، میتوانید در صورت عدم رشد مناسب جنین مطلّع شوید و مراحل درمانی را سپری کنید.

آزمایش بیوفیزیکال:

آزمایش بیوفیزیکال در نفس های پایانی دوران بارداری انجام میشود. در این آزمایش به طور کلّی سلامت جنین شما عزیزان بررسی میشود. ممکن است این آزمایش به دلایلی هم مانند:

 • دیابت.
 • فشار خون بالای مادر.
 • رشد نکردن جنین در داخل رحم مادر.
 • از دست رفتن جنین در دوران بارداری پیشین.
  و عواملی نظیر آن ها انجام شود.

آزمایش بدون استرس:

آزمایش بدون استرس از هفته ی 38ام الی هفته ی 42ام بارداری انجام میشود. آزمایش بدون استرس در مادران عزیز امکان دارد از سه ماهه سوّم آغاز شود.
آنچه که در این آزمایش بررسی میشود:

 • حرکات جنین.
 • حرکات تنفسی جنین.
 • تون عضلانی جنین.
 • ضربان قلب جنین.
 • مقدار مایع آمنیوتیک.
  است. اگر نمره ی زیر صفر کسب نمایند، غیر طبیعی است. ولی اگر نمره ی 2 کسب نماید، طبیعی است.

وزن جنین شما:

تا پایان هفته ی 20 جنین، وزن آن چندان دارای اهمیت نیست، زیرا وزن زیادی به خود اختصاص نمیدهد. پس از آن در سه ماه دوّم و در ادامه سه ماه سوّم جنین، به ویژه پایان سه ماهه سوّم، زمان توجه به وزن جنین میباشد. سونوگرافی 28 هفته ی اوّلیه، به منظور اندازه گیری وزن جنین وجود دارد. پزشک محترم این کار را میتواند از روی منحنی وزن ایده آل و مناسب جنین اندازه گیری نماید.

به منظور آگاهی از ویار های گوناگون دوران بارداری میتوانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

ویارهای-گوناگون-دوران-بارداری

و در پایان:

چنانچه پس از هفته ی 30ام دوران بارداری اندازه ی جنین کوچولی شما و سن او با اوّلین روز آخرین قاعدگی دارای هماهنگی نبود و بیشتر از 14 روز تفاوت داشت. این احتمال به وجود می آید که رشد جنین به خوبی پیش نرفته است.
به این هنگام است که پزشکان عزیز لازم است خون رسانی به جنین را بررسی نمایند و میتوانند از آزمایشی تحت عنوان کالر داپلر بهره مند شوند.

نکات پایانی:

دوستان عزیز ما و بانوان باردار عزیز ما در این متن تمام سعی خود را نمودیم با توصیه های مختلف پزشکی در دوران بارداری شما عزیزان را آشنا سازیم. چنانچه شما عزیزان نگران هستید، اضطراب دارید میتوانید به یک پزشک متخصص مراجعه نموده و از چکاب های پزشکی استفاده کنید.

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه