ندا مهدیوند 108 روز پیش
بازدید 240 بدون دیدگاه

وابستگی در دوران کودکی

وابستگی در دوران کودکی:

آیا وابستگی یک اختلال محسوب میشود و یا خیر؟ شاید بتوان چنین گفت، گاه ممکن است وابستگی به یک اختلال منجر شود. ما زمانی میتوانیم وابستگی را گونه ای اختلال تلقی نماییم که کودک بیش از حد ممکن به مادر خود وابسته شود. وابستگی شدید معایب بسیاری را به همراه خود دارد. بهتر است شما عزیزان به صورت گسترده تر با وابستگی در دوران کودکی آشنا شوید، لطفاً همراه لوکسیون باشید.

((وابستگی در دوران کودکی))

آیا میدانید ریشه و منبع وابستگی در کجاست؟ با اشخاصی که وابسته هستند لازم است چگونه برخورد شود؟

◾ دلبستگی در کودکان همراه با احساس امنیت:

به هنگامی که دلبستگی در یک کودک به درستی کنترل و هدایت نشود، جای خود را با وابستگی عوض مینماید. دلبستگی یک خصوصیت مثبت است که ممکن است در دو حالت بارز شود:
1- به هنگامی که یک کودک تمایل دارد ارتباطی صمیمی با دوستان پیرامون خود برقرار نماید. گاه ممکن است این ارتباط صمیمی منجر به ایجاد وابستگی در کودک شود.
2- به هنگامی که یک کودک تمایل دارد ارتباطی صمیمی با دوستان پیرامون خود برقرار نماید. گاه ممکن است این ارتباط صمیمی منجر به ایجاد وابستگی در کودک نشود.
البته گاه ممکن است با نظریه های گوناگونی در این زمینه برخورد نماییم. برای مثال:
اگر یک کودک در دوران کودکی خود وابسته نشود، به مراتب در دوران بزرگسالی خود نخواهد توانست یک رابطه ی عاطفی مناسب با طرف مقابل خود برقرار نماید.

◾ بهترین زمان در راستای شکل گیری شخصیت سالم در کودک:

از دیدگاه روانشناسان محترم، کودکان از نظر رفتاری به 4 قسمت گروه بندی میشوند:
تقسیم بندی صورت گرفته در کودکان از 8 ماهگی تا 18 ماهگی کودک صورت میگیرد.
یک کودک از 8 ماهگی تا 12 ماهگی شرایط اضطراب قرینگی را در خود تجربه میکند.
یک کودک از 12 ماهگی تا 18 ماهگی اضطراب و استرس جدایی از مادر را در خود تجربه مینماید.

گروه اوّل:

گروه اوّل فرزندانی میباشند که به مادران خود دلبسته هستند. البته بهتر است بگوییم دلبستگی آن ها همراه با احساس امنیت است. این نوع تربیت از سوی مادر، مناسب ترین نوع تربیت است. زمانی که مادر کودک خود را ترک نماید، ممکن است کودک آشفته شود و یا آشفته نشود. به هر حال به هنگام بازگشت مادر، فرزند با مادر خود تعاملات خوبی را برقرار خواهد نمود.

گروه دوّم:

گروه دوّم فرزندانی هستند که به مادر خود دلبسته هستند ولی در کنار او احساس امنیت ندارند. در این زمان به هنگام بازگشت مادر، کودک از قبول مادر خودداری مینماید.

گروه سوّم:

گروه سوّم کودکانی هستند که در نبود احساس امنیت کنار مادر خود، در قبول یا عدم قبول مادر دو دل هستند. شما مادران عزیز میتوانید با کودک خود ارتباط جسمی برقرار کنید. ولی ممکن است، در پذیرش مادر خود مقاومت و ایستادگی نمایند.

گروه چهارم:

گروه چهارم، کودکان نامنظم هستند. کودکان نامنظم ممکن است رفتارهای عجیبی از خود نشان دهند. یکی از مهم ترین خصوصیات این کودکان افسردگی است.
ما میتوانیم به طور کلّی، جهت درک بهتر موضوع چنین بگوییم:
فرزندی که در دوران کودکی، از دلبستگی ایمنی برخوردار نشود، در دوران بزرگسالی با اختلال در وابستگی مواجه خواهد شد.

تربیت کودک با توجه به خصوصیات اخلاقی او:

هنگامی که یک کودک به جهت برطرف نمودن نیازهای عاطفی و احساسی خود امنیت را تجربه نکند، دچار سردرگمی میشود. به عبارتی نوعی وابستگی در کودک ایجاد میشود که نهایتاً آن را به اضطراب و استرس تبدیل میکند.

وابستگی در کودکان:

بهتر است بدانید، هر یک از کودکان به هنگام تولد دارای سرشت و خصوصیات اخلاقی خاصی هستند. والدین لازم است سرشت و خصوصیات اخلاقی کودک خود را بشناسند. زمانی که شما خصوصیات اخلاقی فرزند خود را به خوبی بشناسید، به مراتب میتوانید، او را به خوبی تربیت کنید.
فراموش نکنید هر یک از کودکان با خواهر و برادر خود متفاوت خواهد بود و شما نمیتوانید تنها یک نوع رفتارهای تربیتی را اعمال کنید.

اگر تمایل دارید درباره ی وابستگی در دوران نوجوانی اطلاعات بیشتری کسب کنید، لطفاً بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

وابستگی-به-پدر-و-مادر-در-دوران-نوجوانی

محبت به کودک و زیاده روی در آن:

محبت بیش از حد معقول به کودک موجب شکل گیری وابستگی در او خواهد شد؟
توجه داشته باشید در صورتی که مادر به کودک وابسته باشد، به مراتب محبت بیش از حد به کودک موجب ایجاد وابستگی در او خواهد شد. بنابراین بهتر است بدانید، رفتار والدین بسیار اثر گذار خواهد بود.
والدین لازم است، سرشت و خصوصیات اخلاقی کودک خود را شناخته و به آن توجه نمایند. ممکن است والدین، خود دارای مشکلات رفتاری بوده و کودکان خود را به گونه ای نادرست تربیت نمایند. ممکن است والدین ندانسته، با محبت بیش از اندازه به کودک خود، او را وابسته کنند. در واقع زمانی که والدین به فرزندان خود وابسته هستند، سعی میکنند با محبت بیش از اندازه به فرزندان خود، او را نیز به خود وابسته نمایند. مطمئناً احساس عاطفی دروغین از سوی پدر و مادر بر آینده کودک اثرات بسیار مخربی را به همراه خواهد داشت.

به مشکلات زناشویی بی توجه نباشید:

فرزند شما، به هنگامی که مستقل نیست و کارهای او از جانب شما انجام میشود، هنگامی که در محیط امنی دوران کودکی خود را سپری نمیکند، قطعاً در آینده با اختلال های گوناگون مواجه خواهد شد.
مشکلات در روابط زناشویی منجر به ایجاد ترس و عدم امنیت در کودک میشود. این عوامل در آینده موجب وابستگی شدید در کودک خواهد شد. کودکانی که برای مدّتی روزگار خود را این گونه سپری میکنند، در آینده نیز به اطرافیان خود وابسته خواهند شد. به گونه ای که از اطرافیان خود توقع خواهند داشت مسئولیت های مربوط به آن ها را انجام داده و او را از این امر رها کنند.

ویژگی های افراد وابسته چه میباشد؟

افراد وابسته، تمایل دارند از سوی دیگران حمایت و پشتیبانی شوند. اغلب خود را مطیع و فرمان بردار نشان میدهند. از سویی دیگر تمایل دارند کارهایشان از سوی دیگران انجام شود و تصمیمات مهم زندگی آنها از سوی دیگران اخذ شود. آنها نمیتوانند با آن افراد در ارتباط با اتخاذ تصمیمی مخالفت نمایند، زیرا به گونه ای نگران هستند، حمایت و پشتیبانی آن افراد را از دست بدهند.

نکات پایانی:

در نهایت میتوانیم چنین بگوییم که دو و نیم درصد اختلالات مربوط به شخصیت افراد مربوط به این نوع اختلال میباشد. بهتر است بدانید شیوع آن میان خانم های عزیز بیشتر به چشم میخورد. از سویی دیگر ممکن است در کودکان آخر خانواده نیز ترس از دست دادن اطرافیان خود بیشتر به چشم بخورد.

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه