ندا مهدیوند 146 روز پیش
بازدید 198 بدون دیدگاه

مرحله های رشدی اعضای خانواده

مرحله های رشدی اعضای خانواده:

زمانی که از خانواده سخن به میان می آید، آنچه در ذهن ما شکل میگیرد، خانواده ی سنتی است. خانواده ای که در آن زن و شوهر با هم ازدواج میکنند، صاحب فرزند میشوند و ازدواج آن ها تا همیشه برجای میماند. این مراحل به صورت دوره ای ادامه مییابد. حال میخواهیم بدانیم مرحله های رشدی اعضای خانواده چگونه سپری میشود؟ رشد اعضای خانواده چگونه امکانپذیر است؟ بهتر است در ادامه ی لوکسیون همراه ما باشید تا با این موضوع به صورت گسترده تر آشنا شوید.

((مرحله های رشدی اعضای خانواده))

روانشناسی رشد چیست؟ اهمیت و ضرورت آن:

روانشناسی رشد اعضای خانواده، یکی از شاخه های روانشناسی میباشد. روانشناسی رشد برای شما عزیزان دارای اهمیت بسیاری است. زیرا شما میتوانید با مسائل مربوط به تغییرات جسمانی و روانشناختی فرد از کودکی تا پیری آشنا گردید.
روانشناسی رشد به شناخت تغییرات و تحولات یک انسان در بُعدهای مختلف میپردازد.
شاید بتوان نتیجه ی این بررسی ها را هنجارهای رشدی در هر مقطع سنی دانست.
منظور ما از هنجارهای رشدی، ویژگی ها و خصوصیاتی میباشد که هر انسانی در مقاطع سنی خاص به آن دست پیدا میکند. از سویی دیگر هنجارهای رشدی، چالش هایی که ممکن است یک انسان در دوران کودکی، دوران نوجوانی و… با آن رو به رو گردد، مورد بررسی قرار میدهد.

روانشناسی رشدی و اصول مربوط به آن:

روانشناسی رشدی:


1- رشد انسان و جریان مربوط به آن طی مراحل و همچنین به صورت متصل انجام میشود. به یک مثال بسنده میکنیم: یک کودک در مراحل اوّلیه به صورت غیر قابل فهم صحبت میکند، پس از گذر کمی زمان آن کلمات غیر قابل فهم به کلمات قابل فهم تبدیل میشود. سپس کودک دو کلمه ای و پس از آن در قالب جملات سخن میگوید.


2- رشد انسان در هر سنی قابل درک است. برای مثال همه ی ما میدانیم یک نوزاد پس از کمی بزرگ شدن باید در زمینه ی سخن گفتن تلاش کند.


3- ممکن است تفاوت هایی در رشد هر انسان وجود داشته باشد. برای مثال ممکن است یک کودک زودتر سخن بگوید، یک کودک دیرتر.


4- رشد انسان در بر گیرنده ی رشد بُعد جسمانی و رشد بُعد روانی است.

5- به دوره های رشد حساس توجه فرمایید. دوره ی حساس به زمانی اطلاق میشود که امکان رشد انسان و شکوفایی استعدادها بیشتر در آن سن به چشم میخورد. برای مثال دوره ی حساس صحبت کردن از سوی کودک.

6- به محیط زندگی و وراثت توجه فرمایید. زیرا در رشد یک انسان بسیار تأثیر گذار است.

مرحله های رشد انسان از جهات روانشناسی:

1- مرحله ی رشد انسان قبل از تولد:

روانشناسی پیش از تولد یک انسان به بررسی تحولات صورت گرفته از تخمک بارور شده تا زمان کامل شدن جنین میپردازد. در این زمان که شامل 38 هفته است، چگونگی و نحوه ی رشد اندام های بدن انسان، همانند چشم های او، گوش های او، عضله های بدن او، قلب، و دیگر اعضای بدن مورد بررسی قرار میگیرد. علاوه بر این موارد، به محیط هایی که ممکن میباشد به انسان آسیب وارد آورد توجه میشود.

2- مرحله ی رشد انسان در دوران نوزادی:

این دوران در روانشناسی در برگیرنده ی نوزادی تا 12 سالگی میباشد. از مهم ترین تراژدی های این دوران میتوانیم به، توانایی راه رفتن، توانایی صحبت کردن، توانایی کنترل ادرار خود، تشکیل وجدان در او، شکل گیری عواملی همانند گناه و شرم در او و …. اشاره نماییم.
تربیت کودک در این دوران دارای حساسیت بسیاری است.

اگر شما عزیزان تمایل دارید، درباره ی وابستگی در دوران کودکی اطلاعات بیشتری کسب کنید، لطفاً بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

3- مرحله ی رشد انسان در دوران نوجوانی:

دوران نوجوانی یک انسان همانطور که آشنا هستید، با دوران سخت بلوغ همراه است. دوران نوجوانی را میتوان در سنین 12 الی 18 سالگی یک فرد مشاهده نمود. در این دوران است که یک انسان را نه میتوان کودک فرض نمود و نه یک فرد بالغ و کامل. دوران نوجوانی را میتوان در شکل گیری عوامل جنسی بدن، حساسیت در ظاهر خود، ایجاد فاصله و دوری از والدین در نظر گرفت.

4- مرحله های رشد انسان در دوران بزرگسالی:

بزرگسالی یک فرد، به هنگامی که یک انسان وارد 20 سالگی میشود. دیگر بدن او به طور کامل رشد کرده است. حتی میتوان این گونه بیان نمود که توانایی شناختی یک انسان، توانایی زبانی یک انسان، توانایی اجتماعی یک انسان در این دوران به اوج خود میرسد.
در این هنگام است که یک فرد به هویت خود دست مییابد تا بتواند به تصمیم گیری های مهم زندگی خود دست یابد.
از مهم ترین تغییراتی که میتوانیم به آنها در این دوران اشاره نماییم؛
رشته ی دانشگاهی.
ازدواج.
انتخاب شغل.
و … است.
در این دوران است که یک انسان باید از مهارت های شناختی خود جهت دستیابی به ثبات در ازدواج بهره گیرد.

5- مرحله های رشد انسان در دوران میانسالی:

دوران میانسالی هر فردی دورانی است که او به ثبات نسبی در ازدواج و شغل خود دست مییابد. در نهایت در این دوران، بزرگسالان عزیز مسئولیت های گوناگون را به اعضای جوان خانه واگذار مینمایند. ما میتوانیم چنین بگوییم که در دوران بزرگسالی، فرد به تجربیات بسیاری دست پیدا میکند.

6- مرحله های رشد انسان در دوران پیری:

پیری چه دوران سخت و شیرینی. همان دورانی است که فرد با ضعیف شدن قوای بدن رو به رو میشود. در اغلب موارد دوران پیری از 60 سالگی به بعد شروع میشود. دوران پیری دورانی است که فرد میداند دیگر زمان زیادی از سیر و سفر او باقی نمانده است. در اغلب موارد متأسفانه در این دوران با افسردگی رو به رو میشویم.

نکات پایانی:

علم روانشناسی به شما کمک خواهد کرد به تمامی این تغییرات در دوره های مختلف زندگی خود دست یابید. شما میتوانید با کسب آگاهی به سلامت روحی و جسمی خود کمک شایان نمایید. البته شما عزیزان میتوانید با شناخت چالش ها بهتر با آنها رو به رو شوید. بنابراین به شما عزیزان توصیه میکنیم با چالش ها و تغییرات هر یک از مرحله های زندگی خود آشنا شوید تا بتوانید به خوبی با آن ها رو به رو گردید.

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه