ندا مهدیوند 165 روز پیش
بازدید 202 بدون دیدگاه

شیوه ی رفتار یک مادر با فرزند دختر خود

شیوه ی رفتار یک مادر با فرزند دختر خود:

رابطه ی یک مادر و دختر به خصوص در دوران نوجوانی یک دختر بنا به نیازهایش تغییر میکند. یک دختر ممکن است در دوران بلوغ اختلاف نظرهای بسیاری با مادر خود داشته باشد. بهتر است هر دو طرف نسبت به آنها آگاه باشند. گاه مادران پیش از سن بلوغ با دختران خود بسیار صمیمی بوده و رابطه ی خوبی دارند، ولی در سن بلوغ رابطه آنها با دخترانشان دچار دگرگونی میشود. ما در راستای این مقاله از لوکسیون میخواهیم به شیوه ی رفتار یک مادر با فرزند دختر بپردازیم، پس به مادران عزیز توصیه میکنیم تا پایان متن مقاله همراه ما باشند.

((شیوه ی رفتار یک مادر با فرزند دختر خود))

بهتر است درباره ی تصمیم های گرفته شده برای دختر نوجوان به او جواب گو باشید:

دختر نوجوان توان آن را خواهد داشت که قضایای اطراف خود را به خوبی درک کند. از این جهت امکان دارد، او با مادر خود بحث نماید و او را به چالش دعوت کند. یا ممکن است گاه در برابر خواسته های مادر خود جواب منفی دهد. بنابراین بهتر است تصمیم های گرفته شده برای دختر نوجوان را با دلیل و منطق به او عرضه کنید.
بهتر است به کودک خود بگویید که چرا احساس نگرانی دارید، چرا بیش از فرزند پسر از او مراقبت میکنید. در این هنگام است که او به شما اطمینان خواهد کرد و تمامی مشکلات خود را با شما در میان خواهد گذاشت.

نیازهای دختر نوجوان خود را درک کنید:

دختر نوجوان دوست خواهد داشت که، خود را در تمامی بخش های زندگی به خود شناساند و به یک شخصیت مستقل و بی نیاز دست یابد. تعیین چهارچوب برای یک دختر نوجوان ممکن است یکی از سخت ترین مسئولیت های پدر و مادر در تربیت دختر نوجوان باشد. دوستان در این دوره برای یک دختر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. سعی کنید هنگام انتخاب دوست توسط دختر نوجوان بر او نظارت داشته باشید.

قرار گرفتن میان همسالان در دوران نوجوانی و ایجاد یک فضایی ایمن در راستای شبیه سازی با آن دوستان، برای یک دختر نوجوان از جمله نیازهای اساسی است. گاه ممکن است فرزند دختر شما در بیرون رفتن با دوستان خود به شما دروغ بگوید. ممکن است این کار از محدودیت های اعمال شده از سوی شما نشأت بگیرد. بهتر است به دختر خود اجازه بدهید با دوستان خود به بیرون برود. البته با نظارت از سوی شما. شما باید بدانید که فرزند دخترتان با چه کسانی قرار میگذارد و به کجا میرود.

اگر تمایل دارید با نقش پررنگ مادر در تربیت کودک بیشتر آشنا شوید، بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

نقش-پررنگ-مادر-در-تربیت-کودک

توصیه ها در راستای شیوه ی رفتار یک مادر با فرزند دختر:

در دوران نوجوانی قطعاً رفتار با فرزند دختر کمی سخت تر از قبل خواهد شد. به منظور برقراری ارتباطی هر چه بهتر با فرزند دختر خود از هر فرصتی استفاده کنید. لازمه ی این امر برقراری یک رابطه ای قوی از دوران کودکی یک دختر است. بسیاری از مادران هستند که به توصیه های روانشناس در این راستا توجه نمیکنند و پس از بروز مشکل به دنبال تغییرات اساسی هستند. با ما همراه باشید تا به برخی توصیه ها در راستای شیوه ی رفتار یک مادر با فرزند دختر خود اشاره نماییم:

همدلی با دختر نوجوان:

دختران در این سن بسیار حساس و زود رنج میباشند. ممکن است یک دختر نوجوان بابت هر مسئله ای احساس رنجش کند. بهتر است با او همدلی کنید. از خاطرات خود در دوران نوجوانی برایش بازگو کنید و اجازه ندهید رنجیده خاطر شود.

انجام فعالیت های ورزشی:

در دوران بلوغ و نوجوانی دختر شما با تغییرات هورمونی رو به رو میشود. پس چه بهتر که شما مادران عزیز با تشویق کودک خود به ورزش کردن، در تنظیم هورمون ها و خواب او مؤثر شوید.

در ارتباط با مسائل جنسی با او سخن بگویید:

با فرزند خود راحت باشید. با او در ارتباط با مسائل جنسی سخن بگویید. به طور حتم عدم پاسخ گویی به سؤالات یک دختر نوجوان باعث میشود، او در خارج از خانه به دنبال پاسخ سؤالات خود بگردد. قطعاً شما دوست ندارید دختر نوجوان شما در خارج از خانه با افراد نامناسب در یک مکانی نامناسب قرار گیرد. بهتر است با فرزند دختر خود در این زمینه سخن بگویید و او را نسبت به مسائل جنسی آگاه کنید.

دختر خود را تحقیر نکنید:

هیچ گاه دختر خود را به علّت ضعف هایش تحقیر نکنید و او را با دیگر دختران مقایسه نکنید. نقاط قوت او را تقویت کنید؛ او را همانگونه که هست در خانواده بپذیرید. شما میتوانید به خوبی به او کمک نمایید که نقاط ضعف خود را رفع کرده و نقاط قوت خود را پررنگ تر سازد.

محدودیت ها را بیش اندازه در نظر نگیرید:

برخی از مادران هستند که به دلیل نگرانی های بیش از حد، دختران خود را بسیار محدود میکنند و او را مدام کنترل مینمایند. گاه اعمال محدودیت برای دختران از سوی مادرها به حدی میرسد، که دختر را وادار به دروغ گفتن میکنند. بهتر است به جای اعمال محدودیت های بیش از حد برای دختر، او را با شیوه ی رو به رو شدن با خطرات و صحیح زندگی کردن رو به رو کنید.

به فرزند دختر خود مسئولیت واگذار کنید:

دختر نوجوان به دنبال دستیابی به استقلال است. پس چه بهتر که به مسئولیت هایی را محول کنید. البته توجه داشته باشید که مسئولیت های محول شده به دختر نوجوان باید در حد توانایی او باشد. چنانچه او نتواند مسئولیت های محول شده از سوی شما را به خوبی انجام دهد و به عبارتی مسئولیت های واگذار شده به او بیش از حد سن او باشد، او در آینده به یک فرد مسئولیت گریز تبدیل خواهد شد.

بهتر است فضای خانه، فضایی امن باشد:

زمانی که محیط خانه محیطی پر تنش و پر از دعوا باشد، یک دختر نوجوان به سمت دوستان خود رهسپار خواهد شد. چه بهتر که فضای خانه را برای او امن کنید. زمانی که محبت از سخنان شما به رفتار شما منتقل شود، دختر نوجوان به سمت شما راهی خواهد شد، مطمئن باشید.

دستیابی به اطلاعات لازم در راستای سن بلوغ:

هنگامی که مادران عزیز به اطلاعات لازم در راستای تغییرات دوران نوجوانی دست یابند، قطعاً میتوانند بهتر تصمیم گیری نمایند. هر چه میزان اطلاعات شما از دوران نوجوانی بیشتر باشد، شما در مواجهه با مسائل کمتر شوکه خواهید شد.

اتخاذ مقررات معین:

چه انتظاراتی از دختر نوجوان خود دارید؟
بهتر است کلّیه ی انتظارات خود را به صورت کاملاً واضح به او بگویید. برای مثال به او بگویید از او انتظار دارید، قبل از تاریکی هوا به خانه بازگردد. دلایل خود را برای انتخاب آن مقررات به دختر بگویید. از سویی دیگر در ارتباط با مسائلی که باعث ناراحتی شما میشود، بهتر است با او سخن بگویید.

به دختر خود اعتماد کنید:

به او بگویید، که به او اعتماد دارید. او نیز باید به شما اعتماد کند. شما هر دو در برابر اعتماد به یک دیگر مسئول هستید. ممکن است مادر شدن برای شما در ابتدا کمی سخت به نظر آید، زیرا شما مجبور هستید برخی از صفات را در خود از بین ببرید و برخی دیگر را قوت بخشید.

تشویق او در برابر انجام کارهای درست:

بهتر است دختر خود را در برابر کارهای درستی که انجام داده است تشویق کنید و از او تمجید به عمل آورید. از سویی دیگر شما مادران عزیز میتوانید به اشتباهاتی که از سوی او رخ داده است اشاره کنید، ولی نه آنکه برای همیشه او را به دلیل اشتباهاتی که انجام داده نقد کنید.

از دختر خود مدام انتقاد نکنید:

گاهی اوقات مادران، دختران خود را مدام مورد انتقاد قرار میدهند و از او ایراد میگیرند. آیا میدانستید ایراد گیری بیش از حد از یک دختر نوجوان باعث میشود که او حس اعتماد به نفس خود را از دست بدهد؟ و حتی استعداد و توانایی های خود را به خوبی نشناسد؟

با دختر خود زمان بگذرانید:

بهتر است برای او یک زمانی خاص اختصاص دهید. با او درباره ی آینده و اهدافی که در ذهن خود میپرورد سخن بگویید. بهتر است به او ثابت کنید که اهدافش برای شما دارای اهمیت است و برای آنها ارزش قائل هستید. گاهی بهتر است بدون هیچ دلیلی، دختر خود را در آغوش خود جای دهید و برای او یک هدیه ی کوچک تدارک ببینید. گذران زمان یکی دیگر از شیوه های رفتار مناسب از سوی مادر با دختر است.

نکات پایانی:

شما اکنون یک مادر شده اید، نگاه کردن یک طرفه به مسائل غیر ممکن است. بهتر است به دیدگاه دختر نوجوان خود توجه کنید. او را در مسیر زندگی خود تشویق نمایید. این کار منجر میشود او در آینده به فردی تبدیل شود که دارای اعتماد به نفس بسیاری است. در آینده دارای استرس کمتری خواهد بود و نسبت به سایر همسالان خود بهتر با مشکلات مواجه خواهد شد. امیدواریم ما شما عزیزان را در راستای شیوه ی رفتار یک مادر با فرزند دختر خود، به خوبی آشنا ساخته باشیم.

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه