ندا مهدیوند 171 روز پیش
بازدید 166 بدون دیدگاه

دوری کودک از پدر و آثار مخرب آن

دوری کودک از پدر و آثار مخرب آن:

گاهی اوقات خانواده با نبود دردناک پدر به علّت مرگ یا جدایی رو به رو میشود. چه میشود کرد روزگار است دیگر. در خانواده، پدر به طور حتم دارای نقش بسیار پر رنگی است. در صورت نبود پدر تمام وظایف و مسئولیت های او بر گردن مادر انباشته خواهد شد. به هنگام نبود پدر لازم است مادر با شیوه های صحیح تربیت کودک آشنا باشد، تا بتواند او را به بهترین شکل ممکن راهی جامعه کند. ما امروز در لوکسیون میخواهیم دوری کودک از پدر و آثار مخرب آن را بررسی کنیم، لطفاً با ما همراه شوید.

((دوری کودک از پدر و آثار مخرب آن))

کودک بدون همراهی پدر خود:

زمانی که یک کودک چشم به دنیا میگشاید و متولد میشود در اوّلین دیدار با پدر و مادر خود ملاقات میکند. زمانی که او با والدین خود همراه میشود با شخصیت خود و شخصیت دیگران بهتر آشنا میشود. هم پدر و هم مادر در تربیت کودک بسیار مهم هستند. به عبارتی حضور هر دو برای رشد و بارور شدن کودک ضروری و واجب است. هنگامی که پدر از سر کار به خانه می آید و فرزند خود را در آغوش میفشارد، گویی عشق را به او می آموزد. عشق و علاقه در قالب یک پدر از جمله مهم ترین دلایل حضور پدر در کنار کودک است. علاوه بر آن در کشور ما تأمین نیازهای اقتصادی خانواده بر عهده ی پدر است. به هنگام حضور پدر به طور حتم کودک در آسایش و آرامش بیشتری رشد خواهد کرد.

شما میتوانید به جهت آشنایی بیشتر در راستای نقش پررنگ پدر در تربیت کودک بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

نقش-پررنگ-پدر-در-تربیت-کودک

نبود پدر در خانه و آثار آن بر روی کودک:

حتماً تمامی کودکان به یک الگوهایی نیاز دارند، الگوهایی تحت عنوان الگوهای پدرانه.
بهتر است به مثال زیر توجه کنید:
زمانی که فرزند شما پسر است، او شما را الگوی زندگی خود قرار خواهد داد، اگر شما یک پدری مهربان باشید او نیز در آینده به فردی مهربان تبدیل خواهد شد. اگر شما یک پدری بد اخلاق و بد عُنق باشید به طور حتم فرزند شما در آینده بد اخلاق و بد عُنق خواهد بود.
زمانی که فرزند شما دختر است، او دوست خواهد داشت شریک زندگی خود را تا حد امکان به گونه ای انتخاب نماید که نزدیک به شخصیت شما باشد.
در صورتی که یک کودک بدون پدر باشد، نمیتواند به خوبی از نظر مالی و پولی تأمین شود. در یک نگاه کلّی کودک نمیتواند الگو سازی های لازم را انجام دهد.

روش های تربیت کودک، بدون همراهی پدر:

یکی از مهم ترین نکاتی که در صورت نبود پدر لازم است به آن توجه نمایید این است که، پدر شخصی نیست که بتوان به خوبی جای او را برای کودک پر کرد. پس بهتر است در این زمینه سعی نکنید. امّا میتوانیم روش هایی را به شما معرفی کنیم. با استفاده از آن روش ها میتوانید حد الامکان آسیب های نبود پدر را برای کودک کاهش دهید.

توضیح دادن به کودک:

مادران عزیز این وظیفه بر عهده ی شما عزیزان است، به فرزندان خود بگویید که چرا پدر نیست. آیا او فوت کرده! یا به دلایلی دیگر مجبور هستید جدا زندگی کنید! اگر از همدیگر جدا شده اید لطف کنید به کودکان خود به گونه ای توضیح دهید که دچار آسیب کمتری شوند، همانطورکه توضیح دادیم کودکان ظریف و شکننده اند.

از دیگران به جهت تربیت کودک، کمک دریافت کنید:

زمانی که پدر نیست، همانطورکه گفته شد، هیچ فردی نمیتواند جای او را برای کودک پر کند. امّا شما میتوانید با کمک گرفتن از دیگران این احساس خلاء را در حد ممکن کم کنید. لازم است در این بخش به نکته ای اشاره کنیم، شما نباید به دیگران اجازه دهید که در تربیت فرزند شما بیش از حد ممکن مداخله نمایند. تنها شما میتوانید در چهارچوب مشخص از شخصیت های مرد خانواده هم مانند؛ عمو، دایی، پدر بزرگ و… که با او احساس صمیمیت بیشتری دارید، درخواست کنید کودک را از نظر عاطفی تأمین کنند.

رعایت قوانین و مقررات از سوی شما:

توجه داشته باشید که نبودن پدر نباید فرزند شما را لوس کند.
برخی از مادرها هستند که با دلیل نبودن پدر در برابر تمامی خواسته های او سر تعظیم فرود می آورند و به او چشم میگویند. نه این چنین نکنید، قوانین و مقررات را حفظ کنید، زیرا عدم رعایت آن و لوس بار آوردن کودک او را در آینده به فردی ناسازگار تبدیل خواهد کرد.

به کودکان خود مسئولیت هایی در حد سن خودشان واگذار کنید:

برخی از مادران هستند که پس از نبود پدر به پسران خود میگویند؛ پسرم پس از نبود پدر تو مرد خانه ای. و یا با دخترانشان درد و دل میکنند و مشکلات خود را به او میگویند. نه هیچ گاه چنین کاری را انجام ندهید، این مسئولیت ها بسیار بیشتر از حد سن کودکان است.

نکات پایانی:

دوستان عزیز ما در این متن به دوری پدر از کودک و آثار مخرب آن اشاره نمودیم. تنها نکته ای که باید در آخر به آن اشاره کنیم این است که، شما میتوانید در صورت عدم پاسخ گویی از روش های فوق با یک روانشناس مجرب در این زمینه مشورت کنید. ما میدانیم که نبود ناگهانی پدر در خانه، مسائل مالی و تربیت کودک را برای شما کاری سخت میکند. از این جهت مشاور میتواند شما را به خوبی راهنمایی نماید.

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه