ندا مهدیوند 194 روز پیش
بازدید 188 بدون دیدگاه

اشتباهات رایج در تربیت فرزندان و رعایت آنها از جانب شما

اشتباهات رایج در تربیت فرزندان:

گاه والدین متوجه میشوند که روش های انتخاب شده از سوی آنها به جهت تربیت فرزند مناسب نیست. امّا آنها همچنان به کار خود ادامه میدهند. آشنایی والدین در انتخاب مسیر نادرست توسط آنان اوّلین و مهم ترین نکته است. به همین دلیل است که ما در این مقاله میخواهیم به اشتباهات رایج در تربیت فرزندان از سوی شما اشاره کنیم.

((اشتباهات رایج در تربیت فرزندان))

کتک زدن و تنبیه بدنی فرزند:

آیا میدانستید یکی از اشتباهات رایج در تربیت فرزندان تنبیه بدنی و کتک زدن او است؟پدرها و مادرها آیا شما تا به اکنون، فرزند خود را تنبیه بدنی کرده اید؟ آیا شده است که ناخودآگاه او را کتک زده و اثرات دست خود را بر روی صورت یا بدن او مشاهده کنید؟ آیا شما میدانید تنبیه بدنی بر روی فرزندان شما چه تأثیری خواهد داشت؟
بله، درست است. تقریباً تمامی پدرها و مادرها حداقل یک بار فرزندان خود را کتک زده اند. مطمئن باشید حساسیت کودکان با گذشت زمان در برابر کتک و درد ناشی از کتک از بین میرود.


فرزندانی که از جانب ما تنبیه بدنی میشوند، یک رفتاری در آن بروز میکند و حس انتقام جویانه به خود میگیرند. به یاد داشته باشید که کتک زدن فرزندان در زمان حال باعث میشود، این رفتار در آینده ی او متأثر شود. شما هنگام تنبیه بدنی فرزند خود، رابطه ی خود با او را دچار آشفتگی و آسیب میکنید. پس کتک زدن و تنبیه بدنی یکی از مهم ترین اشتباهات رایج در تربیت فرزندان است.

توجه نکردن والدین به رفتارهای شایسته و مورد پسند کودک:

برخی از کودکان دارای مشکلات رفتاری هستند. آیا میدانید چرا؟ ما به شما خواهیم گفت.
در برخی از موارد والدین اصلاً به رفتارهای شایسته و مورد پسند کودک توجه نمیکنند. ولی در مقابل هر گاه از کودک خطایی رخ داد او را به شدّت تمام سرزنش میکنند. توجه داشته باشید که اگر رفتارهای شایسته و مورد پسند کودک نادیده گرفته شود در آینده، کارهای خوب کمتر از او دیده میشود.
مطمئن باشید هر چه فرزندان خود را به دلیل رفتارهای شایسته و مورد پسند او بیشتر تشویق کنید، در آینده بیشتر شاهد آن رفتارها خواهید بود.

داشتن انتظارات بیش از اندازه از کودک:

انتظارات والدین از کودکان خود باید متناسب با توان، رشد و سن کودک باشد. برخی از والدین انتظارات بسیاری از فرزندان خود دارند. برای مثال فکر کنید، یک مادر از فرزند پنج ساله ی خود بخواهد اتاق خود را کاملاً تمیز و مرتب کند. این کار نه تنها به فرزند شما کمک نخواهد کرد. بلکه موجب ایجاد حس تنفر در او خواهد شد. از این جهت یکی از اشتباهات رایج در تربیت فرزندان داشتن انتظارات بیش از حد از اوست.

ترور شخصیت فرزندان از سوی والدین:

گاهی اوقات والدین برای کودکان خود نام هایی انتخاب میکنند و آنها را با همان اسم های انتخاب شده صدا میزنند. کودکان نسبت به این موضوع بسیار حساس هستند و ممکن است درون آنها مشکلاتی همانند مشکلات عاطفی و روحی ایجاد کند. بنابراین بهتر است فرزند خود را با نام های کودن، احمق، خنگ، مزاحم و… صدا نکنید.
این کلمات ممکن است، به هنگام خشونت والدین از آنها سر بزند، و گاه ممکن است بدون هیچ منظوری کودکان را با آن القاب، خطاب نمایند. توجه داشته باشید که به کارگیری این کلمات نه تنها اوضاع را بهبود نمیبخشد، بلکه شرایط را از پیش بسیار وخیم تر خواهد کرد.

تسلیم والدین در برابر کودکان:

این گونه والدین، در برابر هر آنچه کودکان میخواهند تسلیم میشوند. در واقع هیچ محدودیتی را برای کودکان خود اعمال نمیکنند. گاه ممکن است والدین محدودیت را برای کودکان خود در نظر گیرند ولی همان محدودیت ها را نیز لغو کنند.
این گونه کودکان اغلب در آینده به هنگام برخورد با دیگران دچار مشکل میشوند. ما غالباً این گونه کودکان را، کودکان لوس خطاب میکنیم.

اغراق در مسائل از سوی والدین:

یک امر ساده و کوچک گاه از سوی والدین بزرگ و پیچیده جلوه میکند.
برای مثال؛ گاه زمانی که کودک غذا نمیخورد یا سرما میخورد والدین چنان جلوه میکنند، دست پاهایشان میلرزد که گویی چه موضوع بزرگی رخ داده است. در کارهای کودکان مدام دخالت میکنند و کارهای او را انجام میدهند. بدون آنکه توجه داشته باشند فرزند آنها در آینده نمیتواند مستقل شود.
آیا دقت کرده اید انسان ها چقدر عجیب و غریب هستند؟
زمانی که پدر و مادرها، بیش اندازه در کارهای کودکان خود مداخله میکنند، او را حمایت میکنند یا راضی نیستند که فرزندانشان کمترین ناراحتی ها را تجربه کنند، همانند یک نوزاد با او رفتار میکنند، مطمئن باشید در آینده او (کودک) هیچ مسئولیتی را بر گردن نخواهد گرفت.

جنگ و دعوا با کودکان:

هر انسانی نیاز به آرامش و امنیت روانی دارد، کودکان از این امر مستثنی نیستند.
جنگ و دعوا، بگو و مگو، داد و فریاد، سرزنش، بد دهنی و مانند آنها باعث میشود که کودک آرامش روانی خود را از دست بدهد و دچار استرس شود. به کار گیری این موارد باعث میشود کودک شما دیگر به شما احترام نگذارد و شما قدرت خود را در برابر کودک از دست بدهید.

ترساندن کودکان با تهدید:

((واستا بابات بیاد خونه، بهش میگم چکار کردی))، ((اگر یک بار دیگه کارت رو تکرار کنی، یک کتک مفصل از من میخوری)).

ممکن است یک کودک مرتب از سوی پدر و مادر خود تهدید شود ولی عواقب تهدیدات خود را در کمتر مواقعی تجربه کند. بنابراین باید گفت که ترساندن کودک با تهدید به یک روش تربیتی بسیار نامناسب تبدیل میشود.

رشوه دادن به کودکان:

((اگر این کار را انجام دهی، آن کار را برای تو انجام میدهم))، ((اگر غذاتو خوب بخوری، تورو میبرم پارک))، ((اگر شب زود بخوابی، فردا برات غذای مورد علاقتو میپزم)).
امان از رشوه دادن به کودکان. مطمئن باشید این روش مانند سایر روش هایی که به شما گفتیم در تربیت کودکان با شکست رو به رو میشود.
این روش باعث میشود کودک برای دستیابی به اهداف کوچک و لحظه ای تلاش کند. اما در کمترین مواقعی رخ میدهد که تلاش خود را به صورت مداوم انجام دهد.

والدین عزیز چقدر زیباست که جایزه ها را به صورت از پیش تعیین نشده به کودکان خود بدهید.

نکات پایانی:

والدین عزیز ما سعی کردیم در این مقاله شما را با اشتباهات رایج در راستای تربیت کودکان آشنا سازیم.
به کار گیری هر یک از روش های فوق میتواند تأثیرات بسیار مخربی بر روی رفتار کودک و همچنین آینده ی او داشته باشد. از این جهت بهتر است نهایت دقت را به هنگام رفتار با کودکان خود به عمل آورید. تنها یک اشتباه کوچک میتواند شخصیت کودک شما را در آینده و بزرگسالی او تغییر دهد.

پیش از تربیت کودک لازم است شما بنیان زندگی خود را تقویت کنید پس چه بهتر که بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

چگونه-یک-زن-و-شوهر-شگرف-باشید؟

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه