پدرام رحیمی 530 روز پیش
بازدید 405 بدون دیدگاه

آنفولانزا

آنفولانزا چیست؟

آنفولانزا بیماری با علایم بسیار شبیه به سرماخوردگی است. در فصول سرد هوا خشک است و افراد برای گرم تر شدن محیط اقدام به بستن راه های ورودی هوا می کنند و دستگاه های تهویه هوا را خاموش می کنند، نیز با بازشدن مدارس، افراد و کودکان بیشتر در محیط های عمومی و دربسته قرار می گیرند؛ بنابراین زمینه ی انتقال و فعالیت این بیماری بیشتر می شود. عامل انتقال این بیماری ویروس ها هستند و به گزارش بهداشت جهانی در سال حدود سه تا پنج میلیون نفر به این بیماری مبتلا می شوند که در بین آنها بین 290هزار تا 650 هزار نفر جان خود را در اثر شدت این بیماری از دست می دهند. آنفولانزا چهار گروه مختلف دارد که به آنفولانزای نوع A، B، CوD موسوم هستند. درواقع آنفولانزای نوع Aو B همان آنفولانزایی هستند که هرساله در فصل زمستان در بیشتر نقاط جهان شیوع پیدا می کنند. آنفولانزای نوع C کمی ضعیف تر و خفیف تر از دو نوع ذکر شده است و آنفولانزای نوع D بین حیوانات و احشام منتقل می شود که نمونه ی آن H5N1 است که می تواند برای انسان ها هم مشکلات جدی ایجاد کند. ویروس هایی که امسال شیوع بیشتری داشته اند و تقریبا به یکی از نگرانی های خانواده ها و افراد تبدیل شدند، از نوع H1N1 و نوع دیگر آن H3N2 است . این ویروس ها از گروه ارتومیکسوویروس‌ها هستند با ویروس های آنفولانزای پرندگان متفاوت است. البته قدرت اثرگذاری نوع اول بیشتر است. آنفولانزای H1N1 یا همان ویروس آنفولانزای خوکی همان طور که نامش پیداست اولین بار به دلیل تماس انسان با خوک به وجود آمد. گرچه سالهای بعد در اثر انتشار این ویروس افرادی هم که با خوک در تماس نبودند به این ویروس مبتلا شدند. امسال بیش از نصف از آمار فوت شدگان در اثر این بیماری، مبتلا به ویروس H1N1 بوده اند. اما ویروس H2N3 که حدود ده سال است شناخته شده و فعالیت می کند شدت کمتری نسبت به نوع اول دارد. در شکل زیر عملکرد ویروس هنگام ورود به بدن را می بینید.

علائم آنفولانزا

میزبان این ویروس ریه ها و گلو و بینی هستند. فردی که دچار ویروس آنفولانزا شده باشد حدود یک روز بعد علائمی مثل عطسه، سوزش گلو و تب دارد. کم کم علائم اصلی آنفولانزا بروز می کند علائمی مثل: بدن درد، تب و لرز، آب ریزش بینی، سرفه بخصوص سرفه های شبانه.

افرادی که دارای علامت هایی مثل تنفس تند تند و بریده (سختی تنفس)، درد قفسه سینه، سرگیجه، استفراغ پی در پی، تب شدید و گوش درد هستند باید فوری به پزشک مراجعه کنند.

افراد یک روز پیش از بروز علائم بیماری تا یک هفته پس از آن ناقل بیماری هستند و می توانند آن را به دیگران منتقل کنند.

راه های انتقال بیماری آنفولانزا

مهمترین راه انتقال بیماری از طریق پوست (روبوسی و دست دادن) است. مایعات مخاطی فرد بیمار یا ناقل نیز حاوی ویروس است و در صورتی که از بینی و گلو از طریق سرفه و عطسه در محیط پخش شود امکان سرایت به دیگران را فراهم می کند.

راه های پیشگیری از آنفولانزا

تزریق واکسن یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزا است. واکسن آنفولانزا ویروس کشته شده و غیرفعال شده ی آنفولانزاست که وقتی به بدن فرد تزریق می شود، سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند و بدن مواد دفاعی (آنتی بادی) را مشابه زمانی که ویروس واقعی وارد بدن می شود، ترشح می کند. مواد دفاعی ترشح شده تا چند ماه در بدن قادر به اثرگذاری هستند و اصطلاحا ناگیرایی ایجاد می کنند. بنابراین به محض ورود ویروس به بدن به دلیل آمادگی قبلی، امکان ابتلا به بیماری بسیار کم می شود.

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا اواخر تابستان و اوایل پاییز (قبل از شروع فصل سرما) است. چون واکسن حاوی ویروس ضعیف شده است، ممکن است بعد از تزریق واکسن علائمی مثل تب، ضعف یا التهاب در محل تزریق بروز کند که تا حدود 48ساعت بعد خود به خود رفع می شود.

به افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، مثل زنان باردار، کودکان و خردسالان 3 تا 12 سال، سالمندان بالای65 سال، بیماران مبتلا به پرفشاری خون، بیماران قلبی، کلیوی، پیوندی، اچ آی وی مثبت، سرطانی، افراد چاق، بیمارانی که داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند، توصیه می شود قبل از شروع اپیدمی و همه گیری بیماری آنفولانزا نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند. زیرا خطر مرگ و میر در این افراد بسیار بیشتر از افراد سالم است. بطور مثال میزان بروز سکته قلبی در افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی در زمان ابتلا به آنفولانزا 600درصد بیشتر است.

افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ و واکسن آنفولانزا دارند، مبتلایان به بیماری های حاد در زمانی که بیماری در مرحله ی حاد است، نمی توانند واکسن آنفولانزا تزریق کنند. افرادی که حساسیت شدید به واکسن آنفولانزا دارند ولی مجبور به تزریق واکسن هستند باید در مراکز درمانی که مجهز به دستگاه های احیا هستند اقدام به تزریق واکسن کنند.

پیشگیری با واکسن قطعی نیست. چون عامل این بیماری ویروس است و ویروس ها می توانند درساختار ژنتیکی خود تغییر ایجاد کنند و خود را در مقابل واکسن مقاوم کنند.

برای پیشگیری از انتشار و ابتلا به آنفولانزا در زمان اپیدمی (زمانی که ابتلا به آن دربین مردم زیاد شده است)، بهداشت فردی را بخوبی رعایت کنید. از دست دادن و روبوسی کردن بپرهیزید و با دیگران بخصوص افراد مبتلا حدود یک متر فاصله بگیرید. دست های خود را مدام بشویید تا زنجیره انتقال ویروس قطع شود. از نزدیک کردن دست آلوده به چشم، دهان و بینی بپرهیزید. حتما قبل از خوردن هرچیزی اول دستان خود را بشویید.

توصیه به افراد مبتلا به آنفولانزا

در صورت ابتلا به بیماری آنفولانزا از مصرف خودسرانه ی داروهای آنتی بیوتیک بپرهیزید. مصرف این داروها باعث شدت گرفتن بیماری در بدن شما می شود زیرا عامل این بیماری ویروس است نه باکتری؛ مصرف آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد مقاومت در باکتری ها و بروز بیماری های شدیدتر میکروبی و همه گیری آنها می شود.

مصرف داروی دگزامتازون علی رغم کاهش درد و التهاب، سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند و زمینه فعالیت ویروس و شدت بیماری را فراهم می کند.

مصرف غذاهای سرشار از ویتامین C مثل سوپ و آب میوه و مایعات گرم را فراموش نکنید. از دست دادن و روبوسی کردن و تماس پوستی به هرشکلی جدا خودداری کنید. از تردد در فضاهای عمومی، حاضرشدن سرکار و فرستادن کودکان به مدرسه اجتناب کنید. در صورتی که آب ریزش بینی دارید حتما از دستمال کاغذی استفاده کنید و بعد از استفاده حتما آن را دور بیندازید. برای استفاده از هرگونه مسکن حتما به پزشک مراجعه کنید.

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی

علائم بیماری آنفولانزا بسیار شبیه به سرماخوردگی است، بصورتی که آنفولانزای خفیف از سرماخوردگی بسختی قابل تخشیص است. برای تشخیص اینکه بیماری آنفولانزاست یا سرماخوردگی حتما باید آزمایش برروی خلط گلو انجام شود. ولی بطور کلی سرعت انتقال آنفولانزا بیشتر از سرماخوردگی است. دوران کمون و نهفتگی آنفولانزا یک روز و سرماخوردگی 2 تا 5 روز است. دوره ی ابتلا به بیماری در آنفولانزا 2تا7 روز و در سرماخوردگی 2 تا 3 روز است. دوره بهبودی بیماران آنفولانزا 4 تا 10 روز و سرماخوردگی 7 تا 10 می باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه