راهنمای رمز یک بار مصرف

راهنمای استفاده رمز یکبار مصرف

این روزها یکی از موضوعاتی که در حوزه ی بانکداری الکترونیکی و استفاده از کارت های شتابی زیاد مطرح می شود رمز یکبار مصرف است

در سالهای اخیر استفاده از کارت های بانکی در پایانه های فروش و خریدهای اینترنتی، رشد چشمگیر و فزاینده ای داشته است. به موازات این رشد، کلاهبرداری های اینترنتی و استفاده نامشروع از رمز کارت های شتابی افراد هم بسیار زیاد بوده است. کلاهبرداران به دلیل فقدان یک ساختار یکبار مصرف در رمزهای بانکی به راحتی توانسته اند با داشتن رمز دوم کارت های عضو شتاب افراد، صدها میلیون تومان و گاهی بیشتر پول کلاهبرداری کنند.

به دلیل همین سوء استفاده ها لزوم وجود یک سامانه ی رمزی یکبار مصرف برای کارت های شتابی برای جلوگیری از این دست سوء استفاده ها بشدت احساس می شد.

تفاوت بین رمز یکبار مصرف (رمز پویا) با رمز ایستا (رمز دوم ثابت)

هرفرد پس از فعال کردن کارت عضو شتاب خود می تواند به خودپرداز بانک صادرکننده کارت مراجعه کند و یک رمز بین ۵ تا ۱۲ رقم برای کارت خود انتخاب و تایید کند. پس از آن با داشتن شماره کارت و رمز دوم (و گاهی تاریخ انقضا و CVV2) اقدام به خریدها و پرداخت های اینترنتی مثل خرید شارژ، پرداخت قبوض و خرید کالا از طریق بستر اینترنت کند. این رمز برای همه ی خریدها و عملیات بانکی اینترنتی استفاده می شود. بنابراین اگر این رمز خواسته یا ناخواسته در اختیار کسی قرار گیرد، فرد می تواند به راحتی از کارت برداشت انجام دهد.

رمز دوم یکبارمصرف یا رمز پویا چیست؟

برای حل مشکل دسترسی افراد غریبه یا دسترسی های ناخواسته به حساب های بانکی عضو شتاب، رمز دوم یکبارمصرف یا رمز پویا طراحی شده است. پس از گرفتن رمزدوم یکبارمصرف یا رمزپویا، دیگر حتی اگر رمزیکبارمصرف در اختیار دیگران قرار بگیرد، رمز لو رفته اعتبار ندارد و قابل استفاده نیست

زمانی که شما رمزدوم یکبارمصرف یا رمز پویای خود را می گیرید و فعال می کنید، دیگر تمام تراکنش های اینترنتی بیشتر از ۵۰۰هزار تومان کارت شما فقط با همین رمز انجام  خواهد شد، به این شکل که بانک یا از طریق اپلیکیشن(نرم افزار) دریافت رمز یکبارمصرف یا از طریق پیامک (اس ام اس) به شما یک رمز یکبارمصرف می دهد که می توان از آن به جای رمزدوم استفاده کرد. این رمز با استفاده از الگوریتم های پیچیده ی نرم افزار تولید می شود که دسترسی به آن توسط هکرها پیچیده و غیرممکن است. رمزیکبارمصرف دربازه زمانی مشخصی (معمولا زیر یک دقیقه) قابل استفاده است. پس از این مدت حتی اگر رمز وارد شود، معتبر نخواهد بود. همچنین رمز دوم یکبارمصرف همان طور که از نامش پیداست فقط برای یک تراکنش قابل استفاده است. رمز دوم یکبارمصرف که جایگزین رمز اینترنتی یا همان رمزدوم ایستا شده است حداقل از ۷ کاراکتر (رقم) تشکیل می شود.

روش فعال کردن رمز یکبارمصرف یا رمز پویا

برای اخذ رمزدوم یکبارمصرف لازم نیست هربار به خودپرداز (ATM) مراجعه کنید. همین که یکبار به بانک مراجعه می کنید و رمز را فعال می کنید کافی است تا از آن زمان به بعد رمزیکبارمصرف (رمز پویایی) خود را از اپلیکیشن (نرم افزار) یا پیامک در مواقع مورد نیاز دریافت کنید.

هرفرد با مراجعه به شعبه ی بانک صادرکننده ی کارت خود می تواند جهت دریافت رمزدوم یکبارمصرف و تایید شماره تلفن همراه خود اقدام کند.

بانک ها برای فعال کردن رمز یکبارمصرف یا رمز پویا درخواست هیچ کارمزدی نمی کنند، فریب کلاهبرداران را نخورید و بابت آن به هیچ کس وجه پرداخت نکنید. نسخه ی نرم افزار دریافت رمزیکبارمصرف هر بانک به همراه راهنمای روش نصب و ثبت نام بر روی سایت اصلی هر بانک موجود است. همیشه نرم افزار رمزدوم یکبارمصرف را از سایت بانک ها دانلود کنید.

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X