ندا مهدیوند 15 روز پیش
بازدید 146 بدون دیدگاه

تربیت نوجوان 17 ساله

تربیت نوجوان 17 ساله:

17 سالگی بازه زمانی است که فرد در حال پشت سر گذاردن دوران نوجوانی است. نوجوانی دورانی پر از فشار از نظر جسمی و روحی است. به همین سبب تربیت آنان برای والدین بسیار مشکل است. علاوه بر این والدین گمان میکنند فرزندان آنها همان کودکان نوپایی هستند که نیاز مبرم و ویژه به مراقبت دارند. امّا آنان باید آزادی نوجوان را سرکوب نکنند و نحوه درست رفتار با نوجوانان را در پیش بگیرند. به هر حال پدر و مادر بودن آسان نیست؛ تربیت نوجوانان کار دشواری است که به صبر و هوش عاطفی زیادی نیاز دارد. از این جهت گاهی اوقات، به عنوان والدین، احساس میکنیم برای درک نیاز فرزندانمان به کمک احتیاج داریم. بنابراین، در این مقاله ما نکاتی را برای تربیت نوجوانان به شما ارائه خواهیم داد که می‌تواند بسیار مفید باشد. لطفاً در ادامه ی لوکسیون همراه ما باشید.

((تربیت نوجوان 17 ساله))

کلیدهای تربیت نوجوان ۱۷ ساله:

همان طور که گفتیم تربیت نوجوانان در بعضی از مواقع بسیار سخت است و اکثر والدین نحوه و چگونگی رفتار با آنان را نمیدانند. به همین خاطر در این قسمت نکات کلیدی را به شما خواهیم گفت تا به نسبت راحت تری با این چالش روبرو شوید.

ارتباط خوب:

بسیاری از مشکلات در دوران بلوغ به این دلیل به وجود می ‌آیند که جوانان احساس میکنند هیچ کس به درستی به آنها گوش نمیدهد یا اینکه خواهر و برادرها با سرعت ‌های مختلف رشد میکنند.
بنابراین یکی از راه‌ های تربیت نوجوانان این است که والدین از فرزندان خود نظر بخواهند و از نظرات آنها در تصمیم گیری در مورد مسائل مهم خانوادگی استفاده کنند.

تعیین محدودیت:

برای اینکه نوجوانان بدانند والدینشان از آنها چه انتظاری دارند، به مرزها و قوانین مشخصی نیاز دارند. این موارد باید با هماهنگی همدیگر (والدین و نوجوان) صورت بگیرد و در مورد همه افراد خانواده اعمال شود.

عدم ممنوعیت بیش از حد:

هر چقدر موضع والدین ممنوعیت بیشتری داشته باشد. مقاومت جوانان نیز بیشتر می‌شود. نوجوانان همچنین این احساس را پیدا میکنند که جلوی رشد آنها گرفته شده است.
والدین باید تشخیص دهند که نمیتوانند فرزندان خود را مجبور به تغییر رفتار کنند. مربیان توصیه میکنند که ممنوعیت ‌ها و مقررات باید با توجه به سطح رشد تعیین شود و نه با توجه به سن کودکان و نوجوانان. همچنین به یاد داشته باشید که، اگر هنجارهایی را وضع کرده‌‌اید، باید کاملاً مشخص و انعطاف پذیر باشد.

حفظ حریم خصوصی نوجوانان:

نوجوانان غالباً حریم خصوصی بیشتری میخواهند و زمان بیشتری را با دوستانشان سپری میکنند تا اینکه بخواهند با خانواده باشند. آنها به موسیقی هایی گوش میدهند که لزوماً مطابق با سلیقه نسل قدیمی نیست و البته قاطعانه تر نیز اظهار نظر میکنند. بنابراین بزرگسالان باید به زندگی فرزندان خود احترام بگذارند و به جای دخالت زیاد آنها را همراهی کنند.

حفظ تعادل در میزان پاداش و انجام وظایف:

وقتی آنها وارد دوره بلوغ میشوند، کودکان شروع به مطالبات بیشتری از والدین میکنند. آنها سرسخت تر، مغرور تر و غیر قابل پیش بینی میشوند و این باعث میشود که نتوانیم آنها را درک کنیم.
در حالی که نوجوان ۱۷ ساله در حال بزرگ شدن است و وارد دنیای بزرگسالان میشود، امّا هنوز ذهنیت و شخصیتی متناسب با یک بزرگسال را ندارد. به عبارتی او یک فرد بزرگسال با ذهن و مغزی کودکانه است. آنها خواهان حقوق و آزادیهای بیشتری هستند بدون اینکه خطرات عمل خود را بسنجند. در نتیجه راه کاری که کارشناسان توصیه میکنند این است که بین میزان حقوق و وظایف نوجوان تعادل برقرار شود. برای درک بهتر این تعادل به نمونه‌ های زیر توجه کنید.

دوستان عزیز در صورتی که شما نیز در خانه با یک نوجوان زود رنج و بی ادب مواجه شده اید، بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

• به شرطی که به تعهدات و وظایف خود در مدرسه یا هر شرایط دیگر عمل کرده باشند، میتوانید در آخر هفته به آنها اجازه دهید بیرون بروند.
• همچنین، آنها باید در ساعت تعیین شده به خانه بیایند.
• در صورت ورود دیرتر یا نقض هر قانونی، آنها باید امتیازاتی را از دست بدهند.
• آنها باید ملزم به قبول مسئولیت عمل خود شوند.
نکته مهم در اصول و نحوه تربیت نوجوانان این است که آنان یاد بگیرند که زندگی پر از قانون و خواسته است، نه فقط برای آنها، بلکه برای تمام کسانی که در حال زندگی کردن هستند.

تقویت روحیه به جای سرزنش:

پدران و مادرانی هستند که پس از اشتباهی که نوجوان مرتکب میشود، فرزند خود را به باد سرزنش میگیرند و با گفتن حرف‌ های نا امید کننده سبب کاهش انگیزه و روحیه او میشوند. بیایید مثالی بزنیم:

آنها در امتحان قبول نمیشوند، آنان با نمرات ضعیف به خانه می‌آیند و ما با گفتن اینکه چقدر تنبل هستند آنها را مؤاخذه میکنیم و با جملات کلیشه‌‌ای مانند هرگز در این زندگی به جایی نخواهند رسید، آنان را مجازات خواهیم کرد.


امّا انجام چنین کاری توصیه نمیشود. زیرا ما احساسات منفی، درماندگی و تفکر منفی گرانه را در آنها بیدار خواهیم کرد. ولی در چنین شرایطی روش صحیح تربیت نوجوانان به این صورت است که به جای مؤاخذه از آنها بپرسید چه اتفاقی افتاده و به آنها اطمینان دهید که شما در هر صورت کمکشان خواهید کرد. و به نوجوان خود این نکته را گوشزد کنید که آنها توانایی دستیابی به آنچه که قصد انجام آن را دارند، دارا هستند.


وقتی اشتباه کردند، به آنها نشان دهید که چگونه میتوانند بهتر عمل کنند، نه اینکه برای اشتباه مجازات سختی در نظر بگیرید. به جای مجازات‌های مختلف، استراتژی‌ های متفاوت افزایش اعتماد به نفس را به آنان یاد دهید.

اعتماد سازی:

همیشه در روز زمانی را برای بودن در کنار نوجوان خود پیدا کنید و از او بپرسید که روز خود را چگونه سپری کرده است. در مورد کاری که میکند یا نمیکند قضاوت نکنید. بدانید که وظیفه ما به عنوان والدین باید راهنمایی باشد. و این از طریق گفتگو و اعتماد مداوم حاصل میشود. در حالت ایده آل، آنها باید بدانند که شما یک پشتوانه هستید و در زمان سختی والدین تنها کسانی هستند که میتوانند به خوبی مشکلاتشان را حل کنند.

نکات پایانی:

همه ما میدانیم که تربیت نوجوانان میتواند کار سختی باشد. با این حال، با پشت کار و در نظر گرفتن اصول تربیتی که در بالا ذکر کردیم میتوانیم افراد بالغ و مسئولیت پذیری را پرورش دهیم. افرادی که میدانند برای رسیدن به چیزهایی باید تلاش کنند. برای داشتن دوستان خوب و یک شریک زندگی چه نکاتی را باید در نظر بگیرند. و این که یاد بگیرند چگونه درک مناسبی از جهان اطراف خود داشته باشند.

امیدواریم ما نیز نکات حائز اهمیت را در ارتباط با تربیت نوجوان 17 ساله در اختیار شما گذارده باشیم.

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه