ندا مهدیوند 33 روز پیش
بازدید 78 بدون دیدگاه

خصوصیات یک مادر خوب و عالی

خصوصیات یک مادر خوب و عالی:

تمامی مادران عزیز تمایل دارند بدانند آیا وظایف و مسئولیت خود را به درستی انجام میدهند و یا خیر! به عبارتی تمامی مادران از قضاوت شدن از ناحیه ی فرزندان خود نگران هستند. بنابراین دوست دارند وظایف خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. دوستان عزیز ما در لوکسیون میخواهیم شما را با خصوصیات یک مادر خوب و عالی، آشنا سازیم. لطفاً تا پایان متن مقاله همراه ما باشید.

((خصوصیات یک مادر خوب و عالی))

ما مادر بودن را یک غایت از سوی مادران میدانیم. قطعاً مادرها به این غایت دست مییابند. ولی آنچه که مهم است نوع دستیابی به این غایت است. به طور حتم تمامی انسان ها کامل نیستند ولی آنچه که باید به آن توجه نمود، رشد صفات نیک و پسندیده در مادران است. قطعاً رشد صفات نیک و پسندیده میتواند، موجب ایجاد یک رابطه ی سالم میان مادر و فرزندان او شود.
مادر شدن همانند آماده شدن برای به سفر رفتن است. سفری از جِنس مرمر. مادران در این سفر میتوانند برخی از صفات گوناگون را در خود بارور سازند.
لطفاً به خصوصیات قید شده در قسمت ذیل به صورت دقیق توجه فرمایید:

▪ همدلی و همدردی نمودن با دیگران:

تعریف همدلی بسیار ساده است. همدلی در لغت عبارت است از توانایی اشخاص به منظور درک یک دیگر. زمانی که مادران با همدلی پاسخ کودکان خود را بدهند، میتوانند از همین طریق استفاده نموده و یک رابطه ای قوی و پایدار با کودک خود برقرار نمایند.
این نیز به این معنی میباشد که شما نیز در شرایط سخت و طاقت فرسا همه کس و همه چیز را در حد تعادل خود نگاه دارید. اگر باری دیگر با کودک خود بحث و جدل نمودید، او را در آغوش خود بفشارید، با او ارتباط چشمی برقرار نمایید و به او بگویید ((عزیزم من گاهی اوقات زیادی عصبی و پرخاشگر میشوم)).
همدلی به همین معنا است شما با کودک خود باید در یک سو قرار بگیرید نه آنکه در برابر هم. رابطه ی شما و فرزند شما نباید با جنگ و ستیزه همراه باشد. شما و نیز فرزندتان در سفری یک سو قرار دارید، شما باید با فرزند خود بتوانید به خوبی همراه و همگام شوید.

▪ شکیبا باشید:

با شکیبایی از سوی شما نیز او کمتر عصبی میشود. ممکن است شما نیز با گفتن سخنانی کمی بعد پشیمان و نادم شوید. به ویژه به هنگامی که شما عصبی میشوید، صبوری میتواند یک درمان برای درد شما باشد. به هنگامی که از مادر سخن به میان می آید، صبوری میتواند یک عامل بسیار حائز اهمیت باشد. گاه ممکن است شما رفتار کودک خود را قبول نموده باشید و نیز خود را به جای او قرار داده باشید. به کارگیری شکیبایی از سوی مادران عزیز کمک خواهد کرد متوجه شوید عبور نمودن از برخی حد و مرزهای تعیین شده از سوی شما قسمتی از زندگی در حال پیشرفت و رشد اوست. فرزند شما در برخی از مواقع به مستقل شدن نیاز دارد.

▪ قدرت و استقامت مادر:

حتی قدرتمند ترین زنان نیز هنگامی که مادر میشوند اشخاص با احساسی هستند. قدرتمند بودن مادر و استقامت از سوی مادر میتواند حائز اهمیت ترین موضوع از سوی او باشد.
فرزند شما نیز به منظور سلطه بر ترس های خود، اضطراب ها و دل نگرانی های خود نیاز به اقتدار از سوی شما دارد. کودک به فردی نیاز دارد، از اضطراب های او بکاهد و نیز مقتدرانه در کنارش باشد. کودک باید مطلّع شود در کنار فردی قدرتمند زندگی خود را سپری میکند و از او مراقبت مینماید.

▪ فروتنی از سوی مادر:

از سوی تمامی انسان ها خطا و اشتباه رخ میدهد. هیچ اشتباهی بدتر از غرور و تظاهر نمودن نیست. تمامی کودکان کنجکاو هستند که آیا مادران و پدرانشان اشتباه میکنند؟ شده است تا به حال به دلیل وقوع اشتباهی از سوی شما در برابر فرزندتان شرمسار شوید.
اجازه دهید فرزند شما گاهی اوقات شاهد خطای اتفاق افتاده از سوی شما باشد. آنها باید بدانند خطا و اشتباه نیز قسمتی از زندگی را تشکیل میدهد. مادران عزیز تا به هنگامی که شما خطاهای خود را نپذیرید قطعاً فرزند شما نیز خطای خود را نخواهد پذیرفت.
الگوی کودکان در مرحله ی اوّل خانواده ی اوست. اگر مادران که با کودک ساعات بیشتری را سپری میکنند، فروتن باشند، او نیز فروتن خواهد بود. زمانی که شما در برابر خطاهای خود از کودک پوزش میطلبید، نشانه ی احترام به او خواهد بود.

▪ رفتاری توأم با احترام:

برای چند دقیقه پلک های خود را بر روی هم قرار دهید. به رفتار خود با کودکتان کمی فکر کنید. آیا اگر معلم فرزند شما، با فرزندتان چنین برخوردی داشت خوشحال میشدید؟ با معلم او چگونه برخورد میکردید؟ این بهترین شیوه به جهت پی بردن به نوع رفتار خود با کودک است. مادران چرا رفتارهای بد خود را تکرار میکنید؟ چرا رفتارهای خوب خود را جایگزین رفتارهای بد خود نمیکنید؟
رفتاری توأم با احترام با کودک خود داشته باشید. زیرا او نیز برای خود شخصیت دارد و هم مانند هیچ شخص دیگری نیست.

▪ مقررات را رعایت نمایید:

بهترین مادر دنیا میداند چگونه و تحت چه شرایطی با کودک خود برخورد نماید. ولی بهتر است بدانید گاهی اوقات به توانایی و اعتبار مادر نیاز است. زیرا باید برای کودک یک حد و مرز تعیین شود و در یک محیطی امن به زندگی خود ادامه دهد.
برای مثال زمانی که کودک شما برای دفعات اوّلیه شروع به راه رفتن مینماید، شما مؤظف هستید حد و مرز را به او نشان دهید و محیط خانه را برای او ایمن سازید.

دوستان عزیز چنانچه شما تمایل دارید درباره ی ویژگی های مادر بانشاط و شنگول در خانواده اطلاعات بیشتری کسب کنید. بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

مادری-بانشاط-و-شنگول-در-خانواده

▪ از کودک خود پشتیبانی نمایید:

ممکن است شما به خوبی پشتیبان فرزند خود نباشید. مادران عزیز فرزند خود را در آن بخش پشتیبانی نمایید که به آن بخش از خود علاقه نشان میدهد. زمانی که شما فرزند خود را ملزم به انجام امری میکنید که به جهت انجام آن از خود علاقه نشان نمیدهد، مانع پیشرفت او در آینده خواهید شد. لطفاً به سلیقه ها و علایق کودکان خود توجه نمایید.

نکات پایانی:

تمامی انسان ها عقیده ها و نظریات ویژه و خاص خود را دارند. در ارتباط با خصوصیات یک مادر خوب ممکن است هر یک از افراد عقیده های خاص خود را داشته باشند. ما امروزه در دنیایی زندگی مینماییم که روز به روز اطلاعات در حال گسترش و افزایش است. عاملی که موجب تبدیل شما به یک مادر خوب میشود، رشد و توسعه ی صفات خوب در شما عزیزان است. لطفاً صفات و ویژگی های خوب خود را به فرزند عزیز خود منتقل نمایید.

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه