ندا مهدیوند 178 روز پیش
بازدید 243 بدون دیدگاه

شیوه های تربیتی کودک باادب و رفتار با او

شیوه های تربیت کودک باادب:

مهم ترین نکته در تربیت فرزندان میانه روی از جانب والدین است آیا میدانید مقصود ما از میانه روی چیست؟ یعنی آنکه والدین عزیز نسبت به فرزندان خود نه، باید خیلی سخت گیر باشند و نه خیلی بی خیال. ما از شما میخواهیم در لوکسیون همراه ما باشید تا شما عزیزان را با روش های تربیت کودک باادب آشنا سازیم.

((شیوه ی تربیت کودک باادب))

شیوه هایی خاص برای تربیت کودک باادب:

در همه حال مراقب رفتار خود باشید:

کودکان از بزرگترهای خود تقلید میکنند. سعی کنید همیشه در برابر او مراقب رفتار خود باشید. کودکان خود را، به انجام کارهای خوب ترغیب کنید. برای مثال:
او را دعوت کنید تا با همکلاسی های خود که احساس تنهایی میکنند ارتباط صمیمی تر برقرار کند، به گونه ای که کنار او بنشیند و خوراکی های خود را با او تقسیم کند. این گونه است که کودکان در دوران نوجوانی و جوانی میتوانند احساس درد و غم دیگران را درک کنند.
برای مثال شما والدین عزیز میتوانید از آینه استفاده کنید:
به همراه کودک خود در آینه نگاه کنید، سعی کنید چندین حس در چهره ی خود منعکس کنید. به او یاد دهید که میتواند احساسات دیگران را در چهره آنها مشاهده کند. مهم ترین قسمت قضیه احترام به احساسات دیگران است، هیچ وقت نسبت به آن چشم پوشی نکنید.

در رفتار با کودک خود خیلی زود رنج نباشید:

شاید فرزند شما، به شما بگوید تو ((خیلی بی عقلی)) ناراحت نشوید. گاهی اوقات کودکان چنین رفتاری را از خود نشان میدهند. او در واقع میخواهد شما را عصبی کند. از او خشمگین نشوید زیرا ممکن است او همچنان به رفتار خود ادامه دهد. بهترین راه این است که با او آرام ولی محکم برخورد نمایید و به او بگویید (( ما در خانواده نباید با هم این گونه برخورد کنیم، از این حرف ها نزن)).
به او شیوه ی برخورد محترمانه را یاد بدهید برای مثال به او بگویید:
((اگر میخواهی تو را پارک ببرم بهتر است محترمانه به من بگویی بابا لطفاً من را به پارک ببر تا آنجا بازی کنم.))

برای کودکان خود چهارچوب مشخص کنید:

بهترین شیوه ی تربیتی یک کودک آن است که شما مهربان باشید و در عین مهربان بودن بر روی تصمیم های گرفته شده از سوی خودتان محکم باشید.
به این مثال کمی توجه کنید:
اگر کودک 5 ساله شما در مرکز خرید بد خلقی کرد و شما نتوانستید او را آرام کنید، بهتر است او را به ماشین یا گوشه ای از مرکز خرید هدایت کنید. پس از آرام شدن کودک او را دوباره به درون فروشگاه هدایت کنید. شما با این عمل به او خواهید فهماند که او با ترش رویی نمیتواند آنچه که در ذهن دارد پیش ببرد.

رو به رو شدن با حقیقت را به کودک خود یاد دهید:

فرزندان شما به صورت کاملاً غریزی نسبت به تفاوت هایی که با دیگران دارند جست و جو میکنند. برای مثال:
هنگامی که شما و کودکتان با فردی رو به رو میشوید که با شما اختلاف بارزی دارد، بهتر است با آرامش درونی با او رو به رو شوید. با این کار به فرزند خود خواهید آموخت که شما تفاوت های دیگران را میپذیرید و با آن با آرامش برخورد میکنید.
بهتر است به کودک خود یاد دهید که با حقیقت رو به رو شود، او باید بداند که تمامی انسان ها شبیه به هم رفتار نمیکنند.

هنگام رفتار با کودک، به او احترام گذارید و حرمت او را نگه دارید:

گاهی اوقات جملات و رفتارهای کودک شما در آینده کارهای بزرگ را رقم خواهد زد. زمانی که کودک شما از همان دوران خردسالی، بتواند جملاتی هم مانند ((خیلی ممنونم))، ((خواهش میکنم))، ((اجازه دارم)) بر سر زبان خود بیاورد، مطمئناً میتواند تأثیر زیادی بر رفتار اطرافیان خود داشته باشد.
شما میتوانید او را تشویق کنید که تمامی خواسته های خود را با احترام به دیگران بیان کند. بهتر است از همان دوران کودکی به او بگویید که اگر دیگران از انجام خواسته های او معذور بودند نباید ترش رویی کند. به عبارتی دیگران وظیفه ندارند که در برابر تمامی خواسته های او تسلیم شوند.

به او یاد بدهید که جواب دیگران را به صورت مؤدبانه بدهد:

آیا میدانستید پاسخ های مؤدبانه به دیگران بیان گر احترام به اوست؟
به کودکان خود نیز بگویید. او از همان زمانی که شروع به صحبت میکند و میتواند با دیگران ارتباط کلامی برقرار کند. میتواند از دیگران در برابر کارهایی که برای او انجام میدهند، تشکر کند.
بهتر است که به کودک خود بگویید زمانی که با دیگران مؤدبانه رفتار کند، آنها نیز همانند او رفتار خواهند کرد. در مقابل اگر در برخورد با دیگران رفتاری بی ادبانه از خود نشان دهد، آنها به خواسته هایش اعتنا نخواهند کرد.

توصیه ی ما به شما عزیزان:

شما میتوانید در مکالمات روزانه ی خود کلماتی هم مانند: متشکرم، دست شما درد نکنه، بفرمایید را استفاده کنید. کودک شما از همان ابتدا، این کلمات را در دایره ی واژگان خود جای خواهد داد. به یاد داشته باشید که یک کودک بسیار دنباله رو است.

بر سر کودکان خود داد و بیداد نکنید:

داد و بیداد در برابر خواسته ای حتی برای بزرگسالان نتیجه ی خوبی به دنبال خود ندارد، چه برسد به هنگامی که مخاطب شما یک کودک باشد. شاید به هنگام داد و بیداد از سوی شما کودک بترسد، آرام شود، یا حتی گریه کند ولی مطمئن باشید پس از مدّتی تنها چیزی که در ذهن او نقش خواهد بست، استفاده از داد و بیداد برای رسیدن به خواسته های خود خواهد بود.

نکات پایانی:

آنچه که در این متن بیان کردیم، به منظور تربیت یک کودک باادب و شیوه های تربیتی او بسیار مؤثر است. همیشه به خاطر داشته باشید که باید با کودکان خود آن گونه برخورد کنید، که همان برخورد را از او انتظار دارید، آرام و سرشار از لطافت. یادتان باشد بیش از هر چیزی، یک کودک نیازمند آرامش است. ما امیدواریم شما بتوانید یک محیط آرام را در اختیار او بگذارید تا کودک بتواند به بزرگترین نیاز خود دست یابد.

اگر میخواهید درباره ی اشتباهات رایج در تربیت فرزندان بیشتر بدانید لطفاً بر روی لینک زیر کلیک کنید.

با-ما-همراه-باشید-تا-شما-را-با-اشتباهات رایج در تربیت فرزندان آشنا سازیم.

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه