ندا مهدیوند 111 روز پیش
بازدید 162 بدون دیدگاه

کودک چهار ساله و شیوه ی تربیت او

کودک چهار ساله و روش تربیت او:

در شروع مقاله جهت بررسی روش مناسب تربیت کودک چهار ساله، بهتر است ابتدا سری به ویژگی های او بزنیم.

((تربیت کودک چهار ساله))

ویژگی های یک کودک چهار ساله:

سن چهار سالگی در کودک، یکی از مهم ترین سن های رشد کودک است. در سن چهار سالگی علاوه بر ابتکار در کودک، توان خیال پردازی و همچنین شیطنت در او افزایش پیدا میکند. از این جهت آگاه شدن از ویژگی های یک کودک چهار ساله برای پدر و مادرها بسیار مفید است. در واقع این کار میتواند آنها را در چگونگی رفتار با کودک، به خوبی مطلّع سازد.

ویژگی های اجتماعی یک کودک چهار ساله:

یک کودک در سن چهار سالگی میتواند در یک حدی دور شدن از مادر خود را متحمل شود.
مادرها میتوانند دختر یا پسر چهار ساله ی خود را در مهد کودک ثبت نام کنند تا او بتواند در آنجا سرگرم شود. امّا او به دیگران توجه نمیکند و آنچه که بیشتر برای او مهم است خودش میباشد.
در یک نگاه کلّی میتوان گفت، کودک در این سن رفتاری به صورت مستقل از خود نشان میدهد.


او در این سن دوست دارد با هم سن ها و همجنس های خود بازی کند و اسباب بازی های خود را در اختیار دوستان خود قرار دهد. کودک در این سن اغلب نا فرمان میشود، با موضوع های که باب میل او نمیباشد ناسازگاری میکند. ممکن است کودک ناسازگاری ها را با گریه کردن، لج بازی کردن، شکستن اسباب بازی ها از خود نشان دهد. برخی از پدر و مادرها تصور میکنند این گونه رفتارها، رفتارهایی است که از کودکان لوس سر میزند. امّا بهتر است بدانید این ناسازگاری ها نشانگر رفتارهای یک کودک چهار ساله است.

ویژگی های جسمانی یک کودک چهار ساله:

آیا میدانستید تا پیش از چهار سالگی رشد جسمی یک کودک بسیار سریع است؟ ولی باید توجه داشته باشید که پس از ورود یک کودک به آستانه ی چهار سالگی رشد جسمی او آهسته و مرتب میشود.
کودک در چهار سالگی تحرکات و شیطنت های بسیاری از خود نشان میدهد. میتواند دست ها و پاهای خود را به صورت هماهنگ حرکت دهد. پرش کردن، تاب خوردن، چرخیدن از حرکاتی است که در کودکان چهار ساله بیشتر به چشم میخورد. در این دوران، کودک میتواند کارهای شخصی خود را هم مانند؛ شستن دست و صورت، دستشویی رفتن، پوشیدن لباس، پوشیدن کفش، و… را بر عهده بگیرد. توجه داشته باشید که، باید بیشتر مراقب کودکان خود از نظر جسمی باشید. زیرا کودکان چهار ساله بیشتر دچار بیماری میشوند.

ویژگی های عاطفی و احساسی کودک چهار ساله:

برخورداری از راست گویی و صمیمیت از دیگر ویژگی های یک کودک چهار ساله است. او به آسانی احساسات درون خود را به زبان می آورد. امّا باید توجه داشت که، همانگونه که او به راحتی حس خود را بر زبان می آورد، به سرعت نیز احساساتش در معرض تغییر قرار میگیرد.

و در نهایت ویژگی های جنسی یک کودک چهار ساله:

شاید این مسئله برای شما خنده دار باشد و یا شاید باعث خشم شما شود. امّا باید بدانید که ویژگی های جنسی یک حالت طبیعی است که در هر انسانی ظاهر میشود و به سن او توجه ندارد. بنابراین اگر کودکان درباره ی اعضای خصوصی بدن خود کنجکاو هستند و از شما سؤال میپرسند نگران نباشید.
تنها مراقب کودکان خود در هر سنی باشید که رابطه ی جنسی را مشاهده نکنند.

چگونگی رفتار با یک کودک چهار ساله:

به منظور نظم بخشیدن به کارهای یک کودک چهار ساله روش های بسیاری به چشم میخورد. کودک شما در این سن، نه آنقدر کوچک است که بتوان آن را کودک تازه به راه افتاده دانست. نه آنقدر بزرگ شده است که بتوان او را یک کودک بزرگ تلقی کرد.

مهم ترین قسمت قضیه را میتوان در رشد کودک چهار ساله مشاهده کرد. او میتواند به خوبی از قوانین و مقررات تبعیت کند. به عبارتی یک بچه ی چهار ساله باید به حدی از رشد ذهنی دست یافته باشد که بتواند عواقب منفی کار خود را متوجه شود.

پدر و مادرهای عزیز این به آن معنی نمیباشد که فرزند شما نباید نقض قوانین کند. ممکن است کودک از خط محدودیت هایی که برای او اعمال کرده اید عبور کند. حال ما به شما روش هایی را خواهیم گفت تا با استفاده از آنها بتوانید رفتارهای صحیحی با او از خود نشان دهید.

آیا میدانستید کودکان در این سن از رفتارهای بزرگ تر ها به خوبی تقلید میکنند.

این بهترین فرصت برای شما میباشد. شما میتوانید با بهره گیری از آن، به کودکان خود رفتارهای بسیار خوبی را آموزش دهید. برای مثال؛ شستن دست پیش از خوردن غذا، تشکر کردن از خدا بابت نعمت های خوب که به او داده، شیوه ی درست خوردن غذا و… .

برخی از مقررات را در خانه ی خود وضع کنید.

شما میتوانید کودک خود را در برخی از موارد محدود کنید. هیچ گاه پدر و مادرها نباید کودکان را از حدّ معمول فراتر آزاد گذارند. برای مثال؛ به او بگویید ((وقتی از خانه خارج شدیم از من دور نشو)) یا ((در خانه به اجاق گاز نزدیک نشو)).

پیش از آن که به وضعیت های جدید وارد میشوید، توقعات خود را به او بگویید.

پدر و مادرها باید به کودک خود بگویید در محیط هایی هم مانند درمانگاه باید آرام و ساکت باشند. ولی در مقابل میتوانند در شهر بازی تا میتوانند داد و فریاد کنند و انرژی خود را تخلیه نمایند.

کودک چهار ساله ی خود را در مقابل کارهای خوبی که انجام میدهد تشویق کنید.

شما باید بدانید که یک کودک چهار ساله هنگامی که بابت کارهای خوب خود تشویق میشود، به کار خوب خود همچنان ادامه خواهد داد. پس چه بهتر که والدین با تشویق او باعث شوند، کودک به کار خود ادامه دهد.

چشم پوشی از سوی شما نسبت به کارهای ناپسند کوچکی که انجام میدهد.

ممکن است کودک برخی از کارهای ناپسند کوچک را برای جلب نظر شما انجام دهد. چشم پوشی از سوی شما میتواند او را از ادامه ی کار خود باز دارد. پس بهتر است شما او را بابت آن کارها تنبیه نکنید.

نکات پایانی:

آیا به آنچه که در طول مقاله بیان کردیم به خوبی توجه کردید؟

والدین عزیز، کودک در هر سنی دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد میباشد. شما میتوانید با استفاده از روش های فوق تا حدی از میزان شیطنت ها و بازیگوشی های فرزند چهار ساله ی خود بکاهید. امّا توجه داشته باشید که هیچ گاه از تنبیه بدنی نسبت به کودکان خود استفاده نکنید. همانطور که در مقاله ی پیشین اشاره کردیم؛ کودک نیز همانند سایر بزرگ تر ها به آرامش روانی و جسمی نیاز دارد. سعی کنید محیط خانه را یک محیط امن و آرام برای کودک خود بسازید. امیدواریم ما شما عزیزان را در راستای تربیت کودک چهار ساله به خوبی راهنمایی کرده باشیم.

تربیت کودکان از دیدگاه اسلام، موضوعی است که در مقاله ی بعدی به آن پرداختیم. لطفاً در این مقاله نیز همراه ما باشید.

تعلیم-و-تربیت-اطفال-از-دیدگاه-اسلام

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه