ندا مهدیوند 110 روز پیش
بازدید 116 بدون دیدگاه

آیا میدانید چگونه میتوانید کودکی شاد تربیت کنید؟

آیا میدانید چگونه میتوانید کودکی شاد تربیت کنید؟

احساس شادی در کودکان شما از یک سو موجب عزت نفس در فرزند شما میشود. از سویی دیگر باعث تقویت روحیه ی او میگردد. پس چه بهتر که شما تمام تلاش خود را جهت تربیت کودکی شاد انجام دهید. ما در لوکسیون میخواهیم به مواردی اشاره کنیم تا شما عزیزان بتوانید با استفاده از این موارد کودک خود را به کودکی شاد و بانشاط تبدیل کنید.

((تربیت کودکی شاد))

به کودکان خود، محبت کنید:

اوّلین نکته ای که به هنگام تربیت کودک شاد باید به آن توجه نمایید، محبت به کودک است. محبت به کودک از سوی والدین مهم ترین عامل نشاط کودک است. زمانی که یک کودک بزرگتر میشود و متوجه میگردد که علاقه ها، سلیقه ها، عقیده های او در گذشته برای پدر و مادر او دارای ارزش بوده، او را در زمان حال شاد میکند. البته پدر و مادرها نباید تمامی خطاهای صورت گرفته از سوی فرزند خود را نادیده بگیرند. شما باید کار خطای فرزند خود را مورد بررسی قرار دهید و آن کار را نقد کنید، نه اینکه به شخصیت فرزند خود بی احترامی کنید.

به کودک خود انرژی مثبت دهید:

شما باید فرزند خود را باور داشته باشید و آن جمله را بر زبان خود بیاورید. زمانی که فرزند شما بداند به او اعتماد دارید، او میتواند به آرزوهایی که در ذهن خود میپرورد، دست یابد.

قانون خاصی برای کودکان در نظر بگیرید و خود نیز بر آن قانون ها پایبند باشید:

فرزندان باید احساس امنیت داشته باشند و آن را حس کنند.
برای مثال فرض کنید؛ شما در کنار دریا ایستاده اید و از تماشای آن لذّت میبرید، وای به حال زمانی که لحظه ای احساس کنید دریا مواج و طوفانی است، احساس آرامش شما بر هم خواهد خورد. کودک نیز اینگونه است زمانی که احساس کند برای او قوانین محکمی در نظر گرفته شده است، در چهارچوب آن قوانین پیشرفت خواهد کرد و در آن شکی نخواهد بود.

احساس شادی کودکان خود را کامل کنید:

صد در صد تمامی پدر و مادرها تلاش خود را به کار میگیرند که کودک خود را شاد کنند.
شما میتوانید کودک خود را در کلاس های آموزشی ثبت نام کنید و با این کار باعث شوید ارتباط کودک شما با هم سن و سال های خود بیشتر شود. این کار میتواند او را در آینده به یک فردی اجتماعی همراه با ارتباط قوی با دیگران تبدیل کند.

جنبه ی مثبت افکار خود را به کودکان خود القاء کنید:

در همه حال به کودک خود بگویید او میتواند با مشکلات خود مواجه شود. حتی اگر نتوانست شما به همراه او از پس تمامی مشکلات بر خواهید آمد. ابتدا شما باید نسبت به تمامی مسائل خوشبین باشید و این حس را به کودک خود منتقل کنید. اگر در طول زندگی با یک مشکل رو به رو شدید، بلند بلند با خود صحبت کنید و بگویید که مشکل بزرگی نیست و از پس آن بر خواهید آمد. اجازه دهید فرزند شما آن را بشنود، این کار باعث میشود که او نسبت به آینده ی خود آرزومند و دارای هدف باشد.

وسایل شادی کودکان خود را نگهدارید و از آنها محافظت کنید:

عکس های کودکان، کار دستی ها، اسباب بازی ها و تمام وسایلی که متعلق به دوران شاد و با نشاط کودک شماست. آنها را نگهدارید و از آن ها محافظت کنید. گاه ممکن است کودک شما بیمار شود و یا از مسئله ای به شدّت دلگیر. شما میتوانید با نشان دادن آن ها به کودکان خود، حتی شده لحظه ای خنده را بر لب او هدیه کنید.

در کنار کودک خود ورزش کنید:

متأسفانه امروزه کودکان چاق تر شده اند. از یاد نبرید که چاقی برای هر انسانی مضر است، به خصوص برای کودکان. کودکان چاق در برابر کودکان لاغر دارای اعتماد به نفس کمتری هستند.
اگر کودک شما در خارج از خانه با بچه ها هم بازی شود و همچنین غذاهای سالم خانگی استفاده کند مطمئن باشید نسبت به بقیه ی کودکان شادتر و با نشاط تر خواهد بود. کودکی که تحرک دارد، ورزش میکند، غذای سالم میخورد، در مغز او یک ماده شیمیایی ترشح میشود. نام ماده شیمیایی اندروفین است و یک حس شادی به کودک شما القاء میکند.
میوه و آجیل را در میان وعده های کودک خود فراموش نکنید، اجازه دهید او با هم سن و سال های خود در خارج از خانه بازی کند. این کار میتواند او را به فردی اجتماعی در دوران بزرگسالی تبدیل کند.

امکان دست یابی به خلاقیت را برای فرزندان خود فراهم کنید:

هر کودکی دارای توانایی خاصی است و نمیتوان آن را کتمان کرد. برای مثال ممکن است کودک شما علاقه ی بسیاری به خواندن کتاب داشته باشد. چه ایرادی دارد، شما میتوانید به هنگامی که آشپزی میکنید و یا خانه را گرد گیری میکنید به او اجازه دهید برایتان کتاب بخواند.

کودک خود را به هنگام دستیابی به خواسته هایش تشویق کنید:

وقتی کودک شما به یکی از خواسته هایش دست یافته، و به هدفش رسیده، شما میتوانید او را تشویق کنید. به کودکان خود بگویید که به او افتخار میکنید. البته توجه داشته باشید که تشویق شما نباید بیش از اندازه باشد. اگر تشویق کودک از سوی شما به صورت اغراق آمیز باشد و او در آینده ای نه چندان دور با شکست مواجه شود، بسیار ناراحت خواهد شد.

نکات پایانی:

آیا میدانید آنچه که برای کودکان بسیار اهمیت دارد چیست؟

کودکان با دنیای مادی ما ارتباط چندانی ندارند. مهم ترین مسئله برای کودکان خانواده و توجه از سوی آنهاست. والدین گرامی شما حتما میتوانید کودکان را در دستیابی به این آرزو همراهی کنید.
ما از شما میخواهیم برنامه هایی را تدارک ببینید برای مثال؛ روزهای تعطیل را به خود و خانواده ی خود اختصاص دهید، این کار نه تنها میتواند در شادی و نشاط کودکان بسیار مؤثر باشد، بلکه میتواند روحیه ی شما را بسیار قوی و نیرومند سازد. این کار شما و اعضای خانواده ی شما را در این عصر که متأسفانه اعضای خانواده روز به روز از یک دیگر دور میشوند، بسیار نزدیک خواهد کرد.

در کنار وجود شادی درون کودک شما، لازم است او در برخورد با دیگران مؤدب بوده و احترامشان را حفظ کند. ما در مقاله ی بعد به شیوه های تربیت کودک باادب و رفتار با او خواهیم پرداخت. لطفاً همراه ما باشید.

شیوه-های-تربیتی-کودک-باادب-و-رفتار-با-او

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه