ندا مهدیوند 121 روز پیش
بازدید 126 بدون دیدگاه

کودک درون چیست؟ نحوه ی فعال کردن آن

کودک درون چیست؟ نحوه ی فعال کردن آن:

کودک درون دارای یک مفهوم عمیق است. آنچنان دارای مفهوم عمیقی است که هم بر زمان حال شما تأثیر میگذارد و هم گاه گذشته ی شما را در مقابل نگاه تان زنده میکند.
قسمت زیادی از دل زدگی ها و مشکلات روحی و عاطفی که ریشه در زمان گذشته یک انسان دارند، با شناخت و ارتباط با کودک درون از بین میرود.
زندگی بزرگسالان در زمان حال باعث میشود که شور و شوق کودک درونشان غیر فعال شود، اما شما میتوانید از طریق ارتباط مجدد با کودک درون خود و در آغوش گرفتن آن با فشارهای زمان حال مبارزه کنید.

((کودک درون چیست))

آشنایی خوب تر با کودک درون:

کودک درون چیست؟

واکنش های مخربی مانند یأس، خصومت، خشم و مانند آنها که در دوران بزرگسالی فرد دیده میشود، بر گرفته از اوقات تلخی های دوران کودکی است. عاقبت این واکنش ها باعث ایجاد ترس از طرد شدن از جانب نزدیکان، وابستگی، نیازمندی و … میشود.
این واکنش ها از سوی یک فرد بزرگسال سندروم پیتر پن نام دارد، در یک تعریف عامه میتوانیم چنین بگوییم که آن فرد دوست ندارد و نمیخواهد از دنیای کودکی خود بیرون آید و وظایف خود را در زمان حال بپذیرد.

چه نیازی دارد که کودک درون خودمان را پیدا کنیم؟

میتوانیم به شما چنین بگوییم که رها نکردن کودک درون در زندگی روزمره، سازگاری با آن، میتواند از استرس های شما کم کند و به نوعی باعث زنده شدن آرزوهای فراموش شده شود.

((کودک درون چیست؟))

چگونه میتوانیم با کودک درون خود ارتباط لازم را برقرار کنیم؟

سعی کنید با کودک درون خود، دیدار داشته باشید:

برقراری ارتباط با کودک درون:

یکی از راه هایی که میتوانید با کودک درون خود ارتباط برقرار کنید این است که به زمان گذشته خود بازگردید. هر کاری که در زمان کودکی حالتان را خوب میکرد یاداشت کنید. حتی خراب کاری ها، خنده ها، شادی ها و تفریحات خودتان را مرور کنید.

کودک درون مخصوص به خود را پیدا کنید:

اگر دوران کودکی خودتان را فراموش کرده اید، تمام سعی تان را کنید که آخرین لحظه ی کودکی تان را به یاد بیاورید. در واقع سه حالت اصلی کودکی وجود دارد:

 • کودکی که از طرف والدین خود ول شده است و احساس تنها بودن میکند.
 • کودکی که وحشت زده بوده، به عبارتی در دوران کودکی خود مورد انتقاد از سوی دیگران قرار گرفته است. بنابراین از سوی دیگران تأیید نشده است.
 • کودکی که شیطون بوده است، کودک شیطون در اکثر مواقع احساس گناه و استرس نمیکند. در حالی که این حالت برای زمان بزرگسالی لازم است.

نامه ای برای کودک درون خود نگارش کنید:

سعی کنید برای کودک درون خود یک نامه بنویسید. در نامه بنویسید که تمایل دارید با او آشتی کنید و به او نزدیک شوید. پیش از نوشتن نامه، ابتدا کودک درون خود را بشناسید. مثلا اگر کودک درون شما از نوع کودک وحشت زده بوده و مورد انتقاد دیگران قرار میگرفته است، به او بگویید این چنین نیست و دیگران او را تأیید میکنند.

فراهم نمودن فضای ایمن برای کودک درون:

کودک درون شما دچار آسیب شده است، بنابراین زمانی خودش را نشان میدهد که در یک فضای ایمن قرار بگیرد. یک فضای ایمن مهیا کنید و بگذارید کودک درون تان حرف بزند.

به احساسات خود در زندگی روزمره توجه کنید:

به احساساتی که در زندگی روزانه شما ایجاد میشود به طور دقیق توجه کنید. این احساسات میتواند شامل; ترس، هیجان، شادی، تعجب، نا امیدی باشد که در دوران کودکی شما ایجاد میشود.

به انتقاد گر درونی خود گوش ندهید:

به انتقاد گر درونی خودتان توجه نکنید، ممکن است درون شما جملاتی همچون؛ تو پیر هستی، این کارها برای تو زشت است، برایتان تداعی شود. به آنها توجه نکنید اجازه دهید کودک درون تان بروز پیدا کند.

کودک درون خودتان را بپرورید:


به احساسات کودک درون خود توجه کنید:

اگر کودک درون شما دچار ترس شده باشد و یا خشمگین باشد روی زمان حال شما اثر مخرب خواهد گذاشت. با قدرت حالات منفی کودک درون خودتان را قبول کنید و تمام تلاش خود را جهت مقابله با احساسات منفی به خرج دهید.

برای کودک درون خود همانند پدر و مادر باشید:

سعی کنید همانند یک پدر دلسوز و مادری مهربان با کودک درون خود برخورد کنید. زیرا بهتر از هر کس پدر و مادر فرزند است که با او رفتاری مهربانانه دارد. هر چیزی که در دوران کودکی نداشته اید برایش فراهم کنید تا در اختیار داشته باشد.

از کودک درون خود نگهداری کنید:

بهتر است از کودک درون خود در برابر ترس هایش نگهداری کنید. ممکن است در کودکی ترس از ارتفاع، ترس از تاریکی، ترس از حیوانات نیز درون هر کودکی وجود داشته باشد. سعی کنید با ترس هایی که در دوران کودکی، درون تان بوده مقابله کرده و برطرف نمایید.

محل زندگیتان را عوض کنید:

محل زندگی خودتان را به گونه ای تغییر دهید که در دوران کودکی خودتان آرزوی داشتنش را داشتید.

احساس شادی را به زندگی حالتان وارد کنید:


بازی کنید:

ممکن است برخی ها در دوران کودکی کسی را نداشته باشند که با او بازی کنند، یا کودکان دیگر با او بازی نکرده باشند. هنوز هم دیر نشده شما میتوانید با دوستان و همکاران خود بازی کنید و شاد شوید. توجه داشته باشید که برای هیچ کاری دیر ((نیست)).

نقاشی کنید:

نقاشی باعث میشود شما به خلاقیت های دوران کودکی تان دست پیدا کنید. علاوه بر آن رنگ ها و طرح ها باعث میشوند که زندگی شما زیبایی شگرف انگیزی به خود بگیرد.

ورزش کنید:

تحرک، دویدن، ورزش کردن باعث ورود شادی و نشاط در زندگیتان میشود و استرس، اضطراب را از زندگیتان دور میکند. علاوه بر آن به شما یاد آور میشود که در دوران کودکی چقدر با نشاط و شاداب بوده اید.

نکات پایانی:

به منظور برخورد با بسیاری از آشفتگی های رفتاری، زنده نگه داشتن کودک درون راهی مناسب به نظر می آید. شما میتوانید با استفاده از روش هایی که در ضمن مقاله بیان شد، در زنده کردن کودک درون خود موفق شوید. تنها زنده کردن کودک درون مؤثر نخواهد بود زیرا به هنگام برخورد با مشکلات دوباره خاموش میشود. از این جهت بهتر است با روانشناس ارتباط برقرار کنید، تا شما را به مرحله ی خودشناسی نزدیک نمایند.
پس از خودشناسی، شما میتوانید به بهترین نحو ممکن با کودک درون تان ارتباط مؤثر برقرار نمایید.

اگر میخواهید با تفاوت زن و مرد به لحاظ روانشناسی آشنا شوید میتوانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

تفاوت-زن-و-مرد-از-لحاظ-روانشناسی-در-چه-می باشد.

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه