ندا مهدیوند 35 روز پیش
بازدید 78 بدون دیدگاه

تربیت کودکان و نکات بسیار مهم آن

تربیت کودکان و نکات بسیار مهم آن:

تربیت کودکان یک امر بسیار مهم و پر اهمیت است، که این امر در شخصیت آن فرد و آینده او بسیار مؤثر خواهد بود. از این جهت پدر و مادر کودک باید نهایت تلاش خود را در راستای تربیت کودک نیز به عمل آورند.
در لوکسیون همراه ما باشید، تا شما را با نکات بسیار مهم در ارتباط با تربیت کودک، آشنا سازیم.

((تربیت کودکان))

اشتباه کردن را از کودک خودتان سلب نکنید:

به کودک خودتان اجازه بدهید اشتباه کردن را نیز امتحان کند. به مثال زیر توجه کنید:
برای مثال کودک شما اصرار دارد در یک روز گرم تابستانی از کلاه زمستانی استفاده کند. کمی بعد مطمئناً کودک اشتباه خود را میپذیرد. شما در این هنگام نباید اورا سرزنش کنید و به او بگویید: ((دیدی اشتباه کردی، حق با من بود، چرا به حرف من گوش ندادی، حالا کلاه را از روی سر خودت بردار.))در این لحظه شما باید کلاه را از روی سر او بردارید و از او بپرسید: ((گذاشتن کلاه در این هوای گرم به او چه حسی داده؟))
در این شرایط کودک دچار حس بد نخواهد شد و خواهد فهمید که حتی اگر او اشتباه کند. پدر و مادر او باز هم او را دوست خواهند داشت.

حق گریه کردن را از کودکان خود نگیرید:

اجازه دهید فرزند تان گریه کند و خودش آرام شود. گریه کردن هیچ ربطی به دختر و پسر بودن یا بزرگ و کوچک بودن ندارد. کودک شما باید از همان دوران بچگی احساسات خود را نشان دهد، نه اینکه آن را درون خود بریزد. پس به کودک خود نگویید ((گریه نکن، آدم قوی که گریه نمیکنه!)). این رفتار از طرف شما باعث میشود که کودک شما با گذشت زمان یک شخصی درون گرا شود.

به کودک خود یک رفتار خاصی را نسبت ندهید:

نسبت دادن برخی از رفتارها به کودک مانند خجالتی بودن یا غیر اجتماعی بودن کودک، باعث میشود او با گذر زمان چنین حسی داشته باشد. بنابراین والدین عزیز نه تنها کودک خود را اجتماعی نمیکنید بلکه او را به غیر اجتماعی شدن ترغیب میکنید.
پیشنهاد ما به والدین عزیز این است که، کودکان خود را در محیط هایی سالم قرار دهند. با این کار کودک میتواند با هم سن و سالهای خود ارتباط برقرار نماید.

بهتر است به کودکان خود بگویید که در تمام مواقع حق با بزرگترها نمیباشد:

برخی از پدرها و مادرها به کودکان خود میگویند ((همیشه حرف بزرگترها را گوش کن، هیچ گاه به بزرگترها نه نگو.)) در حالی که این رفتار از سوی والدین کاملاً اشتباه است. یک بچه باید یاد بگیرد که گاهی اوقات حتی به برخی از خواسته ی بزرگترها نه بگوید. در غیر این صورت آن کودک در آینده به هر خواسته ای از جانب بزرگتر از خود، توان نه گفتن نخواهد داشت.

بهترین هدیه برای کودکان:

بهترین هدیه برای یک کودک بوسیده شدن و در آغوش فشرده شدن توسط پدر و مادر است. حتی این هدیه میتواند از بسیاری از هدایای دیگر همچون اسباب بازی های گران قیمت برای او پر اهمیت تر باشد. هیچ وقت به فرزند خود که در آغوش شماست، نگویید ((باشه برو، بسته دیگه)) اجازه دهید او تا هر زمان که میخواهد خودش را در بغل شما احساس کند.

اجازه دهید کودکتان با وسیله های بی خطر ارتباط برقرار کند:

یک کودک از طریق ارتباط با وسایل میخواهد نکته سنجی خود را برطرف کند. برای مثال پرت کردن، لمس کردن، چنگ زدن، مزه کردن وسایل توسط کودک، باعث میشود درک او از دنیای اطراف در شناخت وسایل بیشتر شود. مانع شدن پدر و مادرها در برقراری ارتباط کودک با وسایل چراغ ذهن او را خاموش میکند. بنابراین بهتر است برای آنکه کودک ما هر چه سریع تر مهارت یاد گیری را تقویت کند، اجازه دهیم با دنیای اطراف ارتباط برقرار نماید.

اجازه دهید کودک با احساس خودش ارتباط برقرار کند:

اجازه دهید کودک شما، با احساس خودش ارتباط برقرار کند، هیچ گاه به جای او در ارتباط با احساساتش تصمیم نگیرید. به مثال زیر توجه کنید:
بیا غذا بخور میدانم گرسنت شده، یا بیا این لباس را بپوش میدانم الان سردت شده و جملاتی از این قبیل. این جملات باعث میشود کودک شما دیگر با احساسات خودش ارتباط نداشته باشد و حتی به نوعی به شما وابسته شود.

زمانی که کودک حرف شما را گوش نمیدهد نگاهی به رفتار خود بیندازید:

دلیل نمیشود که یک بچه چون دارای سن کمی است باید همیشه به حرف شما گوش دهد.
بچه ها به گونه ای هستند که میخواهند از بزرگترهای خود تقلید کنند. برای مثال:
زمانی که کودک شما به هنگام خوردن میوه خراب کاری میکند، اگر بر سر او فریاد بکشید بدتر خواهد شد و او جواب شما را با فریاد خواهد داد. سعی کنید همیشه با بچه های خود با مهربانی و لطافت برخورد کنید.

در برابر کودکان، خود را مورد انتقاد قرار ندهید:

اگر شما خودتان را در برابر کودکانتان مدام مورد انتقاد قرار دهید، در او موجب ایجاد یک ذهنیت اشتباه میشود. ذهنیتی که اعتماد به نفس در مدل لباس پوشیدن، قد، وزن، لاغری و … است. این رفتار در آینده ی آن کودک به شدت تأثیر گذار خواهد بود و اعتماد به نفس او را از بین خواهد برد.

هرگز برخی جملات را به کودکان خود نگویید:

رفتار کودکان در آینده بیانگر آن چیزی است که در دوران کودکی به آنها یاد داده شده. برای مثال:
ممکن است یک پدر یا یک مادر، برای جلوگیری از گریه کردن کودک خود و آرام شدن او، به عروسک او یک سیلی بزنند و به او بگویند ((دیگر گریه نکن، ببین کتکش زدم)).
در حالی که این رفتار روی ناخودآگاه او اثر خواهد گذاشت و در آینده او را به یک فرد کینه ای و انتقام جو تبدیل خواهد کرد.

نکات پایانی:

ما در این مقاله سعی نمودیم مهم ترین نکات در راستای تربیت کودکان را به بهترین نحوه ممکن مورد بررسی قرار دهیم. اگر پدرها و مادرها به نکات قید شده در این متن به طور دقیق توجه نمایند. مطمئناً میتوانند در تربیت فرزندان خود بسیار موفق و کامیاب باشند.

لطفاً به یکی از بهترین متن های ما در راستای:

شیوه-های-تربیتی-کودک-باادب-و-رفتار-با-او

سری بزنید.

از شما عزیزان خواستار هستیم نظرات خود را در راستای رضایت خود از مطالب فوق بیان نمایید. ((ممنون از همراهی شما عزیزان)).

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه