پدرام رحیمی 565 روز پیش
بازدید 318 بدون دیدگاه

مشاغل خانگی

مشاغل خانگی

مشاغل خانگی

در کشور ما و در فرهنگ ما غالبا زنان در خانه و مشغول وظایف خانه داری و همسری و مادری بودند. زنان خانه دار تمام شبانه روز بدون مرخصی و تعطیلات و دریافت دستمزد، وظیفه ی اداره ی کانون خانواده بعنوان مهم ترین پایگاه هر اجتماع را به عهده دارند. از نظر اسلام مادر بودن نه تنها محدودیت نیست، بلکه بهترین و بالاترین و سخت ترین شغل دنیاست.

مقدمه

حضور دائمی مادر در خانواده باعث استحکام بنیان خانواده و تربیت بهتر فرزندان می شود. بیکار نامیدن زنان خانه دار حاصل فقر فرهنگی در گذشته است. چون خانه داری یک شغل رسمی نیست و داشتن شغل تشخص ایجاد می کند، زنان خانه دار دچار فروکاست و احساس خود کم پنداری می شوند. در حالی که 25 تا 40 درصد ارزش افزوده و ثروت در کشورهای صنعتی را زنان خانه دار ایجاد می کنند. نیز زن خانه دار تمام انرژی خود را برای رشد همسر و فرزندان خود صرف می کند، این در حالی است که خود بازمی ماند.

پس گرایش خانم ها به ماندن در خانه و خانه دار بودن روز به روز کمتر می شود. اگر مردی دارای بیمه و مستمری بازنشستگی نباشد، همسر و فرزندانش پس از فوت او امکان داشتن درآمد را ندارند. در حالی که وجود بیمه برای زنان خانه دار و شغل شناخته شدن خانه داری می تواند این نگرانی را برطرف کند. با پیشرفت جوامع امکان حضور زنان در اجتماع بیشتر شد. با گذشت زمان و افزایش امکان تحصیل، زنان بیشتری تحصیل کردند و با افزایش سواد و تحصیلات به اشتغال بیرون از منزل روی آوردند. اشتغال زنان به دلایل مختلف است.

دلایل مختلف اشتغال زنان

ممکن است زنان سرپرست خانواده باشند، یا اینکه بخاطر نیاز اجتماع به برخی مشاغل مانند پزشکان، پرستاران یا معلمان زن، شاغل باشند. گروه سومی هم هستند که خودشان فراتر از نیاز مالی مشتاق کار کردن هستند. کم کم شاغل بودن خانم ها تبدیل به ارزش شد، چون درآمد همه ی مردان جوابگوی نیازهای خانواده نیست. همچنین استقلال مالی زنان به آنها اعتماد به نفس و قدرت بیشتری می دهد. ولی به دلیل ساختارهای سنتی خانواده و شرایط و روحیات خاص خانم ها، شاغل بودن آنها چالش هایی را به دنبال داشت.

بیشتر خانم هایی که حمایت کافی مالی داشته باشند شغل تمام وقت و خارج خانه را انتخاب نمی کنند چون پیدا کردن شغلی متناسب با روحیات و شرایط خانم ها بسیار دشوار است. زنان در خانواده مسئول اداره ی امور خانه و خانه داری و تربیت فرزندان و… هستند. تصور کنید در بیشتر خانواده های ایرانی مهمانی یا جشنی برگزار شود و که خانم خانه در آن دخالتی نداشته باشد. گاهی تصور آن هم سخت است. ساعات زیادی دور از خانه بودن، وظایف محول شده به خانم ها را مختل می کند. البته در سالهای اخیر و با تغییر تفکر و نگرش افراد این مشکلات کمتر شده است ولی هنوز هم از فشار کاری خانم ها کم نشده است. بطور کلی زنان باید بین شغل خود و وظایف خانه توازن ایجاد کنند.

مزایا و معایب اشتغال خانم ها

از مزایای شاغل بودن یک خانم در خانواده می توان به احساس مفید بودن و افزایش امنیت روانی، افزایش رفاه و بهبود سطح مالی خانواده، امنیت اقتصادی و روانی در دوران سالمندی، افزایش دانش و آگاهی زنان در زمینه ی مدیریت خانواده و تربیت فرزندان، کاهش افسردگی در زنان، فهمیدن ارزش و اهمیت پول و بالارفتن مدیریت اقتصادی اشاره کرد. اگر بخواهیم درمورد معایب و موانع اشتغال زنان بیرون از منزل صحبت کنیم باید به خستگی جسمی و روانی، نداشتن وقت کافی (نسبت به زنان خانه دار) برای فرزندان و همسر، کاهش روابط عاطفی با همسراشاره کنیم.

نیز مردان مهارت های خانه داری را نیاموخته اند و گاهی اصلا تمایلی به آموختن آنها ندارند. بخاطر همین بیشتر کارهای خانه به عهده ی خانم قرار می گیرد و همین مسئله باعث بروز خستگی و حتی اختلاف می شود. اشتغال بانوان و کسب درآمد ممکن است ایجاد توقعات مالی در همسرانشان بکند و در نتیجه منجر به جر و بحث و سردی در روابط شود. کار خانم ها در بیرون با نگهداری فرزندان بخصوص نوزادان و خردسالان کاملا در تضاد است. بصورتی که برخی افراد مادرانی را که کودک خردسال دارند استخدام نمی کنند. داشتن فرزند بخصوص خردسال باعث می شود که برای نگهداری، کودک به مهدها، پرستار یا پدربزرگ و مادربرزگ ها سپرده شود. این خود در تربیت و نگهداری کودک اختلال ایجاد می کند. حتی باعث بروز مشکلات عاطفی در کودکان می شود.

راهکار حل مشکلات اشتغال بانوان می تواند کم کردن ساعات کاری، تغییر برنامه ساعات کاری متناسب با وقت زنان، ایجاد مشاغل خانگی و امکان دورکاری زنان باشد. از راهکارهای که ذکر شد مشاغل خانگی را بصورت مبسوط تری در این مطلب بررسی می کنیم.

مشاغل خانگی برای خانم ها

با توجه به مزایا و معایب خانه داری و اشتغال بیرون از خانه ، گاهی به خاطر دلایل و شرایط مختلف خانم ها به اشتغال های خانگی و دورکاری روی می آورند. در کشور آمریکا 40میلیون نفر شغل خانگی دارند. مشاغل خانگی مزیت هایی دارد که برخی آن را به داشتن یک شغل بیرون از خانه ترجیح می دهند. ازجمله اینکه این مشاغل نیازی به تردد در شهر (درسرما، گرما، ترافیک و آلودگی) ندارند. نیاز به حضور راس زمان خاص در مکان خاصی ندارد. کسی که به مشاغل خانگی اشتغال دارد می تواند چندکار را همزمان با کارهای خانه پیش ببرد. استرس و خستگی کمتری دارد.

نیاز به سرمایه زیادی ندارد، چون هزینه ی حمل و نقل و اجاره مکان و… ندارد. رشد شبکه های اجتماعی و اینترنت و سهولت ارتباطات، تبلیغات برای این مشاغل را آسان تر کرده و بازار پررونق تری ایجاد کرده است، بصورتی که افراد به راحتی می توانند تولیدات خود را تبلیغ کنند و به فروش برسانند.

از طرف دیگر به دلیل ارزانتر بودن مردم نیز برای خرید این محصولات تمایل بیشتری نشان می دهند. با هر بودجه و تخصصی امکان ایجاد مشاغل خانگی وجود دارد. امکان رشد و پیشرفت زیادی در این مشاغل وجود دارد. بسیاری از برندهای معتبر (بخصوص در صنایع غذایی) روزی کار خود را از همین مشاغل خانگی شروع کردند. در اجتماع مشاغل خانگی، به دلیل زودبازده بودن، باعث کاهش فقر و ایجاد تاثیرات مثبت در اقتصاد جامعه می شود.

شروع کسب درآمد در خانه

سخت ترین قسمت مشاغل خانگی، شروع آنهاست. دانستن درباره اینکه کدام شغل متناسب با روحیات و شرایط است، بازار خوبی دارد و امکان ورشکستگی آن کمتر است، بسیار مهم است.

برای شروع یک شغل خانگی در بازار مطالعه و نیازسنجی کنید. امکان انجام آنلاین کار خود را بررسی کنید زیرا سریعتر، ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. قانون کسب و کار خود را مشخص کنید. پرداخت ها، هزینه ها، مالیات و سایر مسائل مالی را به دقت زیر نظر داشته باشید. اگر امکان دارد شریک انتخاب کنید و حوزه ی شراکت خود را مشخص کنید. از بازارهای غلط دوری کنید. قیمت محصولات و خدمات خود را متناسب با بازار تعیین کنید، نه آن قدر پایین که به ورشکستگی منجر شود و نه آن قدر بالا که در رقابت دچار شکست شوید.

سادگی را رعایت کنید. در دسترس باشید. برای خرید مشتریان تشویق قرار دهید. محصول یا خدمات خود را از طریق یک کانال یا صفحه ی اینترنتی ارائه کنید. سعی کنید در بیشتر شبکه های اجتماعی صفحه داشته باشید تا بخوبی دیده شوید. با صفحات بزرگ در تبادل باشید تا نام شما بیشتر دیده شود. برای احداث سایت یا طراحی نرم افزار عجله نکنید. بعد از اینکه بخوبی کارتان رونق گرفت اقدام به راه اندازی سایت و فروشگاه اینترنتی کنید.

قوانین کار کردن در منزل

محل کارتان در خانه را دقیقا مشخص کنید. ساعات کاری منظمی را به کارکردن اختصاص دهید. برای استراحت، غذاخوردن، خانواده و فرزندان، وقت کافی اختصاص دهید. اجازه ندهید روال عادی زندگی تحت تاثیر قرار بگیرد. حرفه ای کارکنید و به برنامه ریزی کاری خود وفادار باشید. حتما زمان های مناسبی برای خروج ازخانه اختصاص دهید تا خسته نشوید.

انواع و مثال هایی از مشاغل خانگی

کارهای هنری مثل طلاسازی، خیاطی، بافتنی، عروسک سازی، قالی بافی، نمد دوزی، قلاب بافی و…

آشپزی مثل پخت مربا، آماده سازی سبزیجات خانگی، سرخ کردن پیاز و سیر و بادمجان، تهیه غذاهای خانگی، ترشیجات و شوریجات، دسر و شیرینی و  حلوای خانگی

فضای مجازی مثل طراحی وب، تولید محتوای وب سایت، فروشگاه های اینترنتی، مدیریت صفحات مجازی، دستیار مجازی

کامپیوتری مثل تایپ و ترجمه و برنامه نویسی، تعمیرات کامپیوتر و موبایل، گرافیست

موسیقی، آرایشگری و زیبایی، پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی و دارویی، بازاریابی اینترنتی، بورس و سهام، عکاسی، نویسندگی و ویراستاری و سردبیری، بسته بندی موادغذایی در خانه، از دیگر زمینه هایی است که برای کسب و کارهای خانگی خانم ها مناسب هستند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *