دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش های انتخاب یک کادوی تولد

هدیه دادن در افراد حس خوبی ایجاد می کند و به همین خاطر تاثیرات روانی و اجتماعی بسیار مثبتی دارد. این رسم نیکو و پسندیده در دین ما بسیار توصیه شده است و از دیرباز در میان ما ایرانیان از طریق عیدی دادن و چشم روشنی ها مرسوم بوده است. هدیه دادن کاری بسیار دوست داشتنی و آرام بخش است اما وقتی هدیه دادن سخت می شود که به جشن تولد کسی دعوت می شویم، یا به تاریخ تولد عزیزان و افرادی که با آنها در ارتباط هستیم، نزدیک می شویم و باید به انتخاب و خرید کادوی تولد آنها بپردازیم و هدیه ی مناسبی تهیه کنیم، اما نمی دانیم چه چیزی بخریم بهتر است. خرید یک هدیه ی تولد مناسب می تواند نشانه ی شناخت، دقت، هوش و اهمیت مطلب برای شما باشد. همچنین یک هدیه ی مناسب، واکنش مثبت و تحسین دیگران را در بردارد که باعث افزایش اعتماد به نفس هدیه دهنده و تحکیم روابط آنها می شود. بنابر آنچه که گفتیم دانستن درباره ی انتخاب هدیه، می تواند مشکلات انتخاب کردن را کم کند و هدیه دادن را برای شما تبدیل به کاری زیبا و پرنشاط کند.

تاریخچه ی تولد و هدیه تولد

در گذشته به دلیل شیوع بیماری ها، بروز جنگ ها و وقوع حوادث مختلف و… خطرات زیادی انسان ها را تهدید می کرد. هرسالی که هرفرد به سلامت سپری می کرد و برعمر او افزوده می شد، جای شکر و شادی داشت. تولد گرفتن و تبریک زادروز از قرون باستان، در روم و یونان و نیز میان ایرانیان مرسوم بوده است. درگذشته تبریک تولد هر سال و بصورت منظم انجام نمی شد. همین که نوزادی بدنیا می آمد، جشن برپا می شد. این خود تبریک تولد آن فرد محسوب می شد. به دلیل نبود سواد و تاریخ نگاری گاهی افراد تاریخ تولد خود را به درستی هم نمی دانستند. در تاریخ گفته شده، ثروتمندان ایرانی، جشن های با شکوهی برای زادروز خود برگزار می کردند. بعدها رومیان برای تولد پادشاه، هدایای زیادی به دربار امپراطور تقدیم می کردند.

در تاریخ مسیحیت آمده که پس از تولد عیسی مسیح (ع) سه مرد به او هدیه ی تولد دادند. در گذشته اروپاییان معتقد بودن که پس از تولد ارواح خبیث، به نوزاد حمله می کنند و باعث غم و افسردگی او می شوند. با برگزاری جشن و اهدای هدیه این ارواح را از او دور می کردند.

بطورکلی در روزگار ما نیز تولد یک رویداد بسیار مهم است. بصورتی که بیشتر مناسبت ها براساس تولد یک شخص است. تولد حضرت فاطمه(س)، حضرت علی (ع) و حضرت عیسی(ع) به ترتیب روز مادر، پدر و جشن کریسمس هستند. تولد هرشخص مهمترین رویداد شخصی در تقویم سالانه ی اوست.

در دوران بعدی کیک تولد هم به جشن تولد اضافه شد. نخستین کیک های تولد در قرون وسطی درکشور آلمان پخته شد. در آن زمان کیک ها بصورت خامه ای و تزیین شده نبود و بیشتر شبیه نان های امروزی بود. کم کم با رواج شکر، کیک های شیرین تر پخته شد و ظاهر کیک ها زیباتر شد. البته فقط طبقه ی مرفه اجتماع به چنین کیک هایی دسترسی داشتند. شمع روی کیک نیز نشانی از روشنایی زندگی و خوشبختی و سلامت فرد است.

امروزه در دنیا از زمان تولد، خانواده، دوستان، همکاران و عزیزان هرکس برای تولد و زادروزش به او تبریک می گویند. این تبریک از پیغام و تبریکات ساده، تا دورهمی ها و حتی هدیه های لوکس و لاکچری متفاوت است. از رسوم تبریک تولد برگزاری جشن تولد است. هدیه دادن جزء جدایی ناپذیر جشن تولد است بطورکلی هدیه چیزی است که به مناسبتی مثل تولد بدون چشمداشت یا درخواست هزینه در اختیار سایرین قرار می دهیم.

هدیه ی تولد

هدیه های تولد به شکل های مختلفی تهیه می شوند. گاهی بصورت نقدی یا تهیه ی کارت های هدیه است، گاهی در قالب هدایای متناسب با خصوصیات فرد می تواند باشد. هدیه ی تولد در قالب دعوت به کنسرت، سینما یا رستوران هم یک نوع دیگر از هدایاست. برخی هدیه تولد را بصورت هدیه ی معنوی، صرف انجام کارهای انسان دوستانه و… می کنند. رسم هدیه ی تولد آن قدر رواج پیدا کرده که کمتر کسی هست که روز تولدش منتظر هدیه و تبریک جذابی نباشد. اولین دستاورد تهیه ی یک هدیه ی تولد خوب، خوشحالی و رضایت دیگران است.

برای انتخاب درست یک هدیه تولد، وقت بگذارید. هدیه شما نشانه ارزشی است که برای طرف مقابل قائل هستید. شکیل بودن و نظم هدیه شما نشان از سلیقه، شخصیت، خوش فکری و باهوشی شماست. هدیه ی تولد می تواند ابزاری برای ثبت خاطرات باشند(مثل خاطره ی یک کنسرت یا یک تفریح که همیشه در ذهن باقی می ماند). هدیه ای انتخاب کنید که دوام و زیبایی آن ها با خاطره ای که می سازند همخوانی داشته باشند. توجه به زمان تولد خیلی مهم است. خیلی زودتر از تاریخ تولد هدیه ی تولد را تقدیم نکنید. همچنین باید دقت داشته باشید که گذشتن تاریخ تولد می تواند نشانه ی بی توجهی شما باشد.

انتخاب درست یک هدیه ی تولد

بطور کلی یک دستورالعمل خاص برای خرید کادوی تولد نمی توان در نظر گرفت. اما با دقت به یک سری فاکتورها، می توان هدیه تولد بهتری انتخاب کرد. اولین خصوصیت هدیه ی تولد که آن را با بقیه ی هدایا متفاوت می کند، غیرمنتظره بودن آن است. هدیه ی تولد را اختصاصی و ویژه تهیه کنید. هدیه تولدی که بصورت سفارشی و ویژه تهیه می شود تاثیر بیشتری دارند. در این مورد فرد متوجه می شود شما برای او جایگاه ویژه ای قائل شدید و قدردان شما خواهد بود. کادوی تولد را برای هدف و کاربردی خاص انتخاب کنید. از علایق فرد و هدیه های مورد علاقه اش سوال کنید. اگر می خواهید غیرمنتظره به او تبریک تولد بگویید و هدیه ی تولدش را بدهید، غیرمستقیم درمورد علایقش سوال کنید. اما اگر این مسئله مهم نیست مثلا شما به جشن تولد او دعوت شدید، می توانید از او بپرسید که چه کادویی برای او بهتر است. اگر مدت هاست که از نزدیک شخص را ملاقات نکرده اید، یکی از راه های فهمیدن سلیقه و انتخاب های او سرزدن به صفحات شخصی اش در فضای مجازی است. این کار باعث می شود هدیه ی تولد بهتری که نزدیکترین مشخصات به سلیقه ی مخاطب شما را دارد، انتخاب کنید. دقت کنید هدیه ای که انتخاب می کنید تکراری نباشد.  بودجه خودتان را در نظر بگیرید. با توجه به رفتارهای روزمره، نوع لباس پوشیدن، طبقه اجتماعی، شغل، رنگ های مورد علاقه و سلایق روزمره هدیه تان را انتخاب کنید. مرزها و حدود اخلاقی را رعایت کنید. به عنوان مثال هدیه ای که برای همسر مناسب است برای همکار مناسب نیست. هدیه خود را ضمن یک برنامه در جشن تولد، دعوت شام یا نوشیدنی و… ارائه کنید. اگر می دانید مخاطب شما به خوراکی و غذای خاصی علاقه مند است، می توانید آن خوراکی را درکنار هدیه تولد برای او تهیه کنید. یکی دیگر از مسائلی که می تواند در انتخاب به شما کمک کند، فکر کردن به هدیه است که خودتان را خوشحال می کند و می پسندید. البته نه به صورتی که آن چیزی که خودتان دوست دارید را به عنوان کادوی تولد در نظر بگیرید، به این شکل که ببینید هرهدیه ای چه معنا و مفهوم و احساسی را به شما منتقل می کند. هدایایی که برای خودتان مناسب نمی دانید برای دیگران نیز هرچقدر هم که زیبا و لوکس به نظر برسند یا گران قیمت باشند، تهیه نکنیم. نمونه ی بارز یک هدیه ی نامناسب این وسیله است.

برای انتخاب یک هدیه خوب می توانید با درنظرگرفتن فاکتورهایی که گفته شد، به سایت ها، مجلات و فروشگاه های اینترنتی که گزینه های مناسبی برای هدیه تولد معرفی می کنند مراجعه کنید و هدیه ای متناسب با سن و جنس و طبقه ی اجتماعی و سلیقه ی فرد انتخاب کنید. این فروشگاه ها، کادوها و هدایایی ویژه ای را در مدل ها و قیمت های مختلف ارائه می کنند. خرید از این فروشگاه ها ضمن سرعت و سهولت، ایده های جالبی را در خود دارد.

نمونه هایی از هدیه های تولد

در صورتی که می دانید پول نیاز فرد را برطرف می کند و او هم از هدیه گرفتن پول نقد خوشحال می شود، هدیه خود را به صورت نقدی به او بدهید. اما هدیه ی نقدی جذابیت زیادی برای یک هدیه تولد ندارند و خیلی سرسری به نظر می رسند. دعوت به شام، کنسرت و سینما می تواند ضمن اینکه یک هدیه ی زیبا باشد، خاطره ی خوبی را به یادگار بگذارد. هرکس در هرزمان، مکان و مناسبت مختلف، لباس متفاوتی احتیاج دارد، بنابراین لباس به دلیل کاربردی بودن می تواند انتخاب خوبی باشد. برای خرید و انتخاب لباس به عنوان هدیه ی تولد، استایل و سلیقه ی فرد را در نظر بگیرید. سایز درستی برای لباس انتخاب کنید. برای افرادی که به طبیعت علاقه مندند، گل و گیاه و افراد تحصیلکرده و علاقمند به مطالعه، یک کتاب می تواند انتخاب شایسته ای باشد. جوانان و نوجوانان از گرفتن هدیه هایی که تکنولوژک و به روز هستند، لذت می برند. افرادی هم هستند که به هدیه های معنوی علاقه مندند. کمک به یک خیریه یا مشارکت با آنها در یک کار انسان دوستانه می تواند آنها خوشحال کند. یکی از هدیه هایی که به عنوان هدیه تولد، با هر هزینه ای برای هر سلیقه و حتی هر مناسبتی می توان تهیه کرد، اشیای تزئینی و دکوری هستند. این اشیا می توانند دکوراتیو باشند یعنی ضمن زیبایی ظاهری، کاربردی هم باشند. مثلا یک ساعت رومیزی یا دیواری، شمعدان، حتی یک بازی نرد… زیورآلات و جواهرات انتخاب همیشگی خانم ها بوده و هستند. بعضی از زیورآلات مثل ساعت، انگشتر و… می توانند برای آقایان هم مناسب باشند. زیورآلات با جنس های مختلف در بازار هستند. جنس زیورآلات قیمت آنها را هم تعیین می کند. بعضی زیورآلات از فلزات و جواهرات گرانقیمت مثل طلا، الماس و نقره هستند. برخی از فلزات ارزانتر مثل استیل و تیتانیوم و گاهی از چوب و حتی بصورت فیروزه کوبی و سنگ های قیمتی مختلف هستند. که شما می توانید با بودجه و سلیقه خودتان انتخاب های متفاوتی داشته باشید. هدیه های شما می تواند اشیایی باشند که با سلیقه و مهارت خودتان تهیه کنید. اگر دوست دارید یک هدیه که به این شکل ساخته شده باشد، انتخاب کنید ولی مهارت ندارید، صنایع دستی، می توانند یادگارهای زیبایی از یک تولد به یادماندنی باشند.

چه هدیه ای مناسب نیست؟

لوازم خیلی خصوصی بهداشتی انتخاب های مناسبی برای هدیه ی تولد نیستند. مثلا وقتی کرم ضدچروک هدیه می دهیم فرد احساس می کند که پوستش زیادی چروکیده به نظر می رسد یا وقتی مسواک برقی هدیه می دهیم ممکن است او فکر کند که تاکنون ایرادی در بهداشت دهان و دندان او مشاهده کردیم. بروز حساسیت ها در این نوع کالاها، انتخاب آنها را با دشواری بیشتری رو به رو می کند. از تخفیف ها و آفرها خرید نکنید. زیرا در انتخاب محدود می شوید و ممکن است اجناس کم کیفیت تری به شما ارائه شود. متناسب با مخاطب خود هزینه کنید. نه خیلی گران و نه خیلی ارزان انتخاب نکنید. هدیه ی گران جبران، را برای طرف مقابل سخت می کند و هدیه های خیلی ارزان ممکن است به مخاطب پیام کم اهمیت بودن، بدهد. درصورتی که از سلیقه ی فرد شناخت کافی ندارید، انتخاب های خاص پرریسک هستند. مثلا رنگ های خیلی تند انتخاب همه ی افراد نیستند. هدیه هایی که کلی وسطحی تهیه می شوند، ممکن است روتین و خسته کننده به نظر برسند. هرگز هدیه هایی که قبلا دریافت کرده اید و استفاده نکردید را دوباره به دیگران هدیه نکنید. هدیه هایی که به معنی تغییرات زیاد در فرد است، مفهوم خوبی در برندارد و مناسب نیستند. مثلا برای کسی که لباس های کاملا پوشیده می پوشد، هدیه بصورت لباسی با آستین های کوتاه می تواند برداشت بدی ایجاد کند. برای دو مناسبت یک هدیه نخرید. همراه شدن روز زن، ولنتاین و… با تولد فرد نباید باعث شود که شما دو هدیه را یکی کنید.

چگونه هدیه تولد را تقدیم کنیم؟

همراه کردن گل، کارت پستال، شیرینی یا شکلات و… می تواند به جذابیت هدیه ی تولد کمک کند. در کارت پستال تاریخ روز تولد را به همراه یک جمله ی جذاب درج کنید. بسته بندی هدیه ی تولد را متناسب با فرد موردنظر و هدیه ای که تهیه کرده اید انتخاب کنید. کادو تولد را به هیچ وجه در بسته بندی فروشگاه ارائه نکنید. برچسب قیمت را از آن جدا کنید. فضای مناسبی برای کادو دادن انتخاب کنید. اگر جشنی برگزار نمی شود، اهدای کادو در یک کافی شاپ یا فضای مناسب، تاثیر بهتری بر مخاطب شما دارد.

بطورکلی یک هدیه ی تولد خوب باید در زمان مناسب اهدا شود. متناسب با سلیقه، سن و ویژگی های فرد تهیه شود. در عین سادگی، جذاب و غیرمنتظره باشد و در یک بسته بندی شکیل و مناسب ارائه شود.

در آخر از شما دوستان عزیز خواهش میکنیم نظرات و تجربیات خود را در این باره بنویسید و به صورت کامل مقاله روش های انتخاب یک کادوی تولد را بخوانید