دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش های اعتماد به فروشگاه اینترنتی

در دوران فعلی تکنولوژی از ساده ترین تا پیچیده ترین قسمت های زندگی را تحت تاثیر خود درآورده است. در قدیم برای خریدهای مثل لباس، لوازم خانگی، لوازم تحریر و… باید با صرف و وقت هزینه به بازارهای ارائه ی آن محصولات مراجعه می کردیم و پس از صرف وقت و هزینه و تحمل خستگی، کالای مورد نظر را خریداری می کردیم. با پیشرفت اینترنت و رشد استفاده از آن، همچنین توسعه ی حمل و نقل و ارتباطات در سراسر جهان، امکان خریدهای اینترنتی با سرعت و سهولت فراهم شده است. هرکس در هرجایی که هست می تواند کالا و خدمات مورد نظر خود را بررسی و خریداری کند و در کمترین زمان آن کالا برای او ارسال می شود. بسیاری از کتابخانه ها، کتاب ها، مجلات و منابع خود را از حتی از کشورهای دیگر از همین طریق خریداری می کنند. کارخانه ها، کارگاه ها و حتی مغازه های عرضه ی کالاهای مختلف، برای تهیه کالا و مواد اولیه خود از همین روش ها استفاده می کنند. خریدهای اینترنتی به یکی از روش های تهیه کالا در خانه ها تبدیل شده است. با محبوبیت و رواج خرید به روش های اینترنتی کلاهبرداران و افرادی که قصد سوءاستفاده از پول و اطلاعات دیگران را دارند، اقدام به راه اندازی سایت ها و فروشگاه های تقلبی برای دزدی و کلاهبرداری کرده اند. یکی از راه های کلاهبرداری فیشینگ است.

فیشینگ: یک روش برای دزدیدن اطلاعات کارت بانکی است که در این روش، درگاه بانک بصورت تقلبی طراحی می شود وبه کاربر ارائه می شود. کلاهبرداران با دسترسی به اطلاعات کارت، اقدام به برداشت و خرید می کنند. اگر در آدرس شاپرک به جای https آدرس سایت  باhttp شروع شد، یقینا سایت جعلی است. نیز به حروف shaparak.ir دقت کنید که هیچ حرفی کم یا اضافه نباشد.

 

افراد قبل از خریدهای اینترنتی حتما باید صحت کالا و خدمات این سایت ها را بررسی کنند تا گرفتار ضرر و آسیب نشوند. سازمان ها و ادارات متولی نیز راهکارهایی برای تشخیص سایت های تقلبی از سایت های سالم و قابل اعتماد فراهم کرده اند. که در زیر به آشنایی و بحث درباره ی این موضوعات می پردازیم.

نشان ها و نمادهای مختلف که در سایت ها و فروشگاه های اینترنتی درج می شوند، کدام اند؟

سازمان ها و ادارات مختلفی وظیفه ی بررسی و نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارند. این سازمان ها و ادارات و انجمن ها با اعطای نشان به سایت ها و فروشگاه های اینترنتی به کاربران آنها اطمینان می دهند که دارنده ی نشان، تحت نظارت آنها در حال فعالیت است. یکی از این متولیان، وزارت صنعت، معدن و تجارت است که نماد اعتماد الکترونیک یا اینماد توسط مرکز توسعه ی تجارت الکترونیک همین وزارتخانه صادر می شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعطای نمادساماندهی یا نشان ملی ثبت نیز بر این کسب و کارها در مسئله ی فیلترینگ نظارت می کند. دیگری نشانی که در مورد آن صحبت خواهیم کرد، نماد انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی است.

نماد اعتماد الکترونیک یک ستاره

پس از احراز هویت و تایید صلاحیت سایت و فروشگاه اینترنتی، برای یک سال به نام مالک آن کسب و کار صادر می شود. برای صدور این مجوز مالکین حدود 16گزینه و امکان را باید فراهم کنند، که یکی از آنها تعهد محضری است.

هدف از صدور این نماد، حمایت از حقوق فروشنده و مشتریان است. دارندگان این نشان باید در قبال مشتریان و خریداران مسئول باشند. در رفع نقص و مشکلات احتمالی پاسخگو باشند. در مواردی که مالکان سایت و فروشگاه تخلفی از قوانین داشته باشند، امتیاز نشان آنها سلب می شود. از مزایای این نماد می توان به وجود امکان شکایت از صاحبان سایت های دارای این نماد، حفظ اطلاعات و حریم شخصی کاربران اشاره کرد.

نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره

نماد اعتماد الکترونیک دو ستارهبرای کسب و گرفتن این نماد داشتن همان معیارهای قبلی کافیست فقط اگر سایتی بخواهد نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره بگیرد باید گواهی SSl بگیرد. این گواهی به سایت هایی داده می شود که از پروتکل SSl پشتیبانی می کنند. علاوه بر این در سمت راست، پایین پنجره یک آیکون بزرگ سبز است که قفل یا Padlock نام دارد.

پروتکل SSl چیست؟

بعضی از سایت ها با http شروع می شوند. این سایت ها برای ارائه متن ساده مناسب اند. در سایتهایی که پرداخت های مالی وجود دارد، نیاز به امنیت بیشتری است. در این راستا پروتکل SSl برای رمزنگاری صفحات استفاده می شود. سایت هایی که شروع آنها با https است با این پروتکل رمزنگاری شده اند. بیشتر مرورگرها از پروتکل SSl پشتیبانی می کنند، به این معنا که سایت هایی که با https شروع می شود. در این مرورگرها مثل کروم، فایرفاکس و… باز می شوند.

تشخیص صحت نماد اعتماد الکترونیک

قبل از انجام خرید و تراکنش، برای تشخیص صحت کسب و کار، نماد الکترونیکی سایت را انتخاب کنید (بر روی آن کلیک کنید). صفحه ای باز می شود. دقت داشته باشید، آدرس صفحه (آدرسURl) باید با آدرس فروشگاه دقیقا یکی باشد. توجه بفرمایید که نشان اعتماد الکترونیک عکس نیست و حتما باید صفحه ی مرورگر را باز کند.

نماد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا نشان ملی ثبت

ساماندهیدر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ستادی وجود دارد که وظیفه ی فیلترینگ و نظارت بر عهده دارد. نام این ستاد، ستاد ساماندهی وب سایت های اینترنتی مرکزی می باشد. یک نشان توسط این ستاد برای مالکان سایتها صادر می شود که همچون نماد الکترونیک می تواند ملاکی برای اعتماد به سایت های دارنده باشد. افراد برای گرفتن این نشان اقدام می کنند به لحاظ هویت و وضعیت قانونی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد بررسی قرار می گیرند.

نماد انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی

هرواحد صنفی برای ادامه ی فعالیت اقتصادی خود باید از انجمن صنفی خود پروانه و مجوز کسب کند. فعالیتهای اقتصادی و کسب و کارهای اینترنتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

ملاک های دیگری هم برای شناخت و انتخاب فروشگاه های اینترنتی معتبر وجود دارد. شناخته شده بودن و اعتبار آن فروشگاه، در زمینه ی کالاهایی که ارائه می دهد، یکی از معیارهای اعتماد به آن فروشگاه است. مالکان این فروشگاه ها باید بخوبی پاسخگوی تلفن های مشتریان باشند و خدمات پس از فروش قوی ارائه دهند. داشتن بخش نظرات کاربران یا خریداران زیر هرکالا می تواند به شما کمک کند تا انتقادات دیگران را راجع به کالا، نحوه ی دریافت و مشکلات و مزایا بدانید. یکی از راه هایی که می توان در انتخاب و اعتماد به فروشگاه اینترنتی پیش گرفت، امکان پرداخت هزینه یا وجه کالا در موقع تحویل است. افرادی که قصد سوء استفاده از پول و کارت بانکی شما را داشته باشند، نمی توانند این امکان را فراهم کنند. ظاهر حرفه ای و محتوای با کیفیت سایت از ویژگی هایی است که فروشگاه های معتبر برای آن هزینه می کنند. فروشگاه هایی که در سایت ها و خبرگزاری های معتبر معرفی می شوند و امکان مقایسه، امکان مرجوع کردن کالا و بازگشت وجه را دارند، اعتبار بیشتری دارند. پیداکردن آدرس سایت و مشخصات در سایت enamad.ir از دیگر فاکتورهایی است که اعتبار فروشگاه اینترنتی را بیشتر می کند.

 

نظر خود را درباره مقاله “روش های اعتماد به فروشگاه اینترنتی” در قسمت نظرات بیان کنید.برای ما بنویسید چه عواملی باعث می شود که یک فروشگاه اینترنتی قابلیت خرید داشته باشد. به نظر شما روش های اعتماد به فروشگاه اینترنتی چه عواملی است؟